had hij vanwege de oorlog meer tijd in het bui tenland doorgebracht dan in Nederland. Nu kon hij aan de bak. Met zijn benoeming kregen de le den van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) in hun blauwe overalls met oranje armband ook de koninklijke goedkeuring. Een praatje maken Withuis beschrijft in Juliana hoe Bernhard in het spoor van de Canadezen blijft en opduikt in de bevrijde steden. In 1944 in Zuid-Nederland, na maart 1945, als de Canadezen Twente en de Achterhoek bevrijden ook daar: Enschede, Ol- denzaal, Hengelo, Lochem, Zutphen. Bernhard was een succes. Op 10 april bericht te dagblad Trouw dat Zutphen in de loop van 8 april was bevrijd. Hoe dat was gegaan "is nog niet bekend", schreef de krant. "Wel kan worden medegedeeld, dat reeds twee uren na de bevrij ding Z.K.H. Prins Bernhard de bevrijde stad be zocht, waar hem een geestdriftige ontvangst te beurt viel." Bernhard bleek die dag in Zutphen geen prins van de oude stempel die het gewone volk niet zag staan. Integendeel. Hier zat een jonge vent, vaak zelf achter het stuur. Je kon gewoon een praatje met hem maken. De verzetsman F.C. Bosch beschreef zijn ont moeting met de Prins in Zutphen later zo: "Op de tweede dag van de bevrijding kwam Prins Bernhard, van wie ik mijn eerste Engelse siga ret kreeg. Ik ging er bijna van mijn stokje, waarop de prins zei: 'Rustig aan met deze rokertjes. Hier, een heel busje.'" Jo Holleman, een huiswerklerares, die de hele oorlog een uitgebreid dagboek bijhield, waar van helaas de eerste maanden van 1945 missen, schreef: "Prins Bernhard is in de stad geweest. Nel Schillemans heeft hem gesproken en is een eind in één van de volgauto's meegereden. Nu- mans zag een auto staan en ontwaarde daarin zijn vriend Charles X. Hij sprak hem aan en toen zag hij pas, dat Charles naast Prins Bernhard zat. Hij en de prins drukten elkaar ook de hand en Numans vroeg hoe Prinses Juliana het maak te. 'In blakenden welstand.'" Op die achtste april was vrijwel iedereen in Zutphen op straat om de Canadezen te zien, om de bevrijding te vieren en om te informeren naar het lot van familie, vrienden en buren. Veel men sen moeten de Prins gezien hebben, nog meer zullen het later hebben gehoord. In zijn relaas De slag om Zutfen schreef Tjeerd de Boorder: "Zondagmorgen zijn duizenden Zu- tfenaren de stad ingegaan. Ieder was natuurlijk nieuwsgierig na al die dagen van spanning en angst. Maar niemand had gedacht dat hij daar plotseling Prins Bernhard door de Laarstraat zou zien rijden. De prins zat naast den chauffeur in een 'jeep' en wuifde toen uit het publiek een luid gejuich opging." Kriskras door Zutphen Welke route Bernhard door Zutphen heeft gere den is 75 jaar na dato niet meer te reconstrueren. Als je afgaat op wat mensen in dagboeken en la tere herinneringen hebben opgeschreven moet hij bijna kriskras door de stad zijn gereden - wat Zutphen 51 Prins Bernhard praat op 8 april 1945 met een ge wonde vrouw op straat in Zutphen. De Prins dook die dag twee uur na de bevrijding door de Cana dezen totaal onverwacht op in de stad. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 19