De dag dat de prins in Zutphen was gevangene Frits Hogenkamp later: "Tegen 11 uur vanmorgen kwamen er een 3-tal 'jeeps' aan, waarom de menschen zich als gewoon verdron gen, toen ze stilhielden. 'Nederlanders', te zien aan het leeuwtje op de mouw. Opeens roept ie mand uit 'Prins Bernhard'. Wat een gedrang en gejuich ineens. De inzittende militaire po litie moet de omstanders met hun stenguns op een afstand houden. De prins zelf zit achter het stuur. Ze vragen hoe ze het beste de stad in kunnen komen. Ze vertrekken en rijden door de Rembrandtstraat naar de Albert Cuypstraat, waar hij stil blijft staan, en waar ik kans krijg hem te fotograferen." Benoemd tot bevelhebber Hogenkamp woonde in de Frans Halslaan. De route van de Prins strookt met de waarneming van een andere ooggetuige, H. Hoonhoud. Hij was inspecteur van de PTT en woonde in de Rembrandtstraat. Hij noteerde die dag in zijn Persoonlijke belevenissen te Zutphen gedurende de laatste maanden van de 2-de wereldoorlog: "Onze wijk werd verder gezuiverd. NSB-ers en moffen meiden werden opgebracht. Oranjefeest geïm proviseerd. Prins Bernhard komt met zijn jeep in onze straat." Prins Bernhard was op 3 september 1944 door koningin Wilhelmina benoemd tot Bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten. In die positie zou hij volgens Wilhelmina daadwerkelijk met de bevrijding meedoen, schrijft Jolande Withuis in haar biografie van Juliana. "Dat had ze goed gezien." Bernhard moest als opperbevelhebber de uit eenlopende en rivaliserende verzetsgroepen die het hele politieke spectrum vertegenwoordig den stimuleren tot samenwerking. De Prins was toen nog een relatieve onbekende in Nederland. Sinds zijn huwelijk met Juliana op 7 januari 1937 Menno Tamminga Twee uur na de Canadese bevrijders komt Prins Bernhard op zondag 8 april de stad inrijden. De Zutphenaren zijn overdonderd. Niemand wist van zijn komst. Wat deed de prins in Zutphen en waar zagen de inwo ners hem? Ze hadden dagenlange beschietin gen doorstaan. Ze moesten schuilen in kelders. Bijna alle bruggen waren opgeblazen. Overal glas. Puin. Het is feest, maar de binnenstad is nog lang niet veilig. Vanuit de Wijnhuistoren vuur den Duitse scherpschutters nog op de bevolking, totdat een Canadese vlammenwerper de toren in brand schoot. Onder die omstandigheden duikt opeens Prins Bernhard op. Zijn komst is niet aangekon digd, hoe kan dat ook gezien het vacuüm in het burgerlijk gezag, de gebrekkige communicatie en de gevaarlijke omstandigheden. In zijn herinneringen getiteld Hoe ik de be vrijding meemaakte schreef voormalig politiek Prins Bernhard reed twee uur na de bevrijding al door Zutphen. Hier is hij in de Rembrandtstraat. Hij zocht de weg naar het centrum. 50 ZUTPHEN 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 18