Als de beschietingen aanhouden vertrekt ook de familie Nagtegaal richting Empe. Kobus Nag- tegaal schrijft in zijn herinneringen: "De laatste dag. De Hoven is bevrijd. Vader heeft haast. Hij wil zijn winkel weer tot ontwikkeling brengen. Voorbij Huize Empe krijgt vader een nekschot van een verdwaalde Duitser. Komen stil en ver slagen in de Hoven en proberen het huis weer leefbaar te maken. Het medeleven in de Hoven is groot. Ieder wil ons helpen. Doet goed!" Zus Derrie vertelt: "Het was een Duitser die niet gevangen genomen wilde worden en acht mensen heeft doodgeschoten." Ze voegt er ook een macaber detail aan toe. Haar vader had al het geld en de eigendomspapieren van de win kel op zijn vlucht in de binnenzak van zijn jas gestopt en zo was hij begraven in een tijdelijk graf. Maar de notaris had die eigendomsbewij zen nodig voor de overdracht van de winkel en dus werd zijn lichaam vier weken later opgegra ven om die papieren terug te vinden. "We hoorden het nieuws van de dood van va der Nagtegaal toen we terugliepen uit Empe", vertelt Liesbeth ter Beek. "Verschrikkelijk voor iedereen. Een schaduw op die dag." Alles was kapot in De Hoven, vertelt Derrie Nagtegaal. Op de Weg naar Voorst waren meer dere bewoners omgekomen bij de beschietin gen. 's Avonds, schrijft Kobus Nagtegaal in zijn herinneringen, staat de vader van Hendrik Jan Lammers achter aan hun land. "Hij betuigt zijn medeleven met het verlies van onze vader en vraagt met betraande ogen of hij zijn zoon nog terug zal zien. Mij was toen het vreselijke drama op de IJsselkade bekend. Huilend hebben we de bevrijding 'gevierd'." B Met veel dank aan Gerrie Willemsen die de ontmoe ting met mevrouw Nagtegaal arrangeerde. 1. Zijn naam staat ook op de plaquette op perron 1 van station Zutphen met de namen van de omgekomen personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen. Literatuur en bronnen - Brief met herinneringen J.A. Nagtegaal (RAZ 0263, inv.nr. 21). - Dagboek J.C. Verbeek (Hoornwerk) (RAZ 0263, inv. nr. 18). - Dagboek Martha Strubbe. Te lezen via www. geheugenvannederland.nl en, in verrijkte vorm, via www.stolpersteinezutphen.nl. - Warnsveld 1940-1945. Herinneringen aan oorlog en bevrijding (2015). - Bart Mendelson en Peter Kooij, Dat doe je gewoon. Zutphense onderduikverhalen 1940-1945 (2014). - Henders Franken, Toch met Duitsers gepraat (1999). - Interviews met Liesbeth ter Beek en Dirkje Nagte- gaal. Zutphen 49 Al aan het begin van de oorlog wordt De Hoven zwaar getroffen. Van een heel blok huizen aan de Spoordijkstraat is na de strijd rond de IJssel begin 1940 weinig over. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 17