een tijdelijke brug over de IJssel. Hun doelen zijn de bevrijding van Apeldoorn en van De Ho ven. Ze willen tussen De Hoven en Zutphen een pontonbrug aanleggen. De pontons en het beno digde materiaal staan al opgesteld in de buiten wijken van Zutphen. Als de Canadezen vanuit het noorden opruk ken en De Hoven ook van die kant wordt bescho ten, vlucht de familie Ter Beek weg naar Empe. "De broers Riethorst bleven in hun huis", weet Liesbeth zich te herinneren. "Boeren laten hun beesten niet achter." In de Akkerstraat kan Meta Vomberg niet lan ger lijdzaam toekijken als de bevrijding nadert. Haar broer Joop vertelt later: "Toen op het eind van de oorlog huis-aan-huis gevochten werd, ging ze voor het eerst naar buiten om eerste hulp te verlenen." Vader, moeder en dochter Hobrink en hun schoonzoon vluchten met Meta Vomberg naar Voorst en overleven ook de laatste dagen. Vanaf het Hoornwerk, aan de overkant in Zut- phen, volgt kaashandelaar Verbeek het verloop van de strijd om De Hoven. Hij schrijft in zijn dagboek: "Zaterdag 14 april werd eindelijk de overgang van de IJssel geforceerd. Vooraf zware beschietingen, wij zagen hier aan de overkant in een groot huis verscheidene granaten inslaan. Een dikke wolk, soms zwart, soms zwavelgeel sloeg uit de ramen, maar brand ontstond niet. Van het bruggehoofd ten zuiden van Deventer uit naderden ook Canadese troepen en in de na middag waren de laatste Duitsers aan de over kant verdreven." Aan het 's Gravenhof wappert om 17.00 de Nederlandse vlag op het stadhuis als teken dat de hele gemeente Zutphen nu is bevrijd. De laatste dag Voor de familie Nagtegaal mondt de bevrijding uit in een dubbel drama. Omdat hun huis geen kelder heeft, schuilen ze aanvankelijk in het souterrain van het naburige café. Daar slaat een granaat in. Twee kinderen, Ben en Martha, raken zwaar gewond. Zij zijn met hulp van een Duitse soldaat met een kar over de IJsselbrug naar een ziekenhuis in Zutphen gebracht. Alleen Duitsers mogen namelijk nog over de brug. Zutphen is op dat moment nog niet bevrijd. Martha Nagtegaal overlijdt in het ziekenhuis. Ben, nu 82 jaar, ver liest zijn rechterarm. 48 Zutphen De Hoven is bevrijd. Op de foto, van links naar rechts, Liesbeth ter Beek, Riki Castermans, Zus Castermans, Dini Hoevers en de zussen Van Reenen. De foto is gemaakt op de hoek van de Schoolstraat en de Weg naar Voorst. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 16