kant schieten de Duitsers op hun beurt op al les wat beweegt op de IJsselkade en het gebied rond de ambachtsschool aan de Vispoortha- ven. Zo maken de Duitsers verschillende do delijk slachtoffers. Er komen zelfs Duitse sol daten 's nachts in rubberbootjes de rivier over. Martha Strubbe, een huisvrouw aan de Warns- veldseweg, schrijft daarover in haar dagboek op 13 april: "Een patrouille moffen hadden ook ge bruik gemaakt van de mist en waren met bootjes over de IJsel gekomen en drongen tot Laarstraat en Graaf Ottosingel door, naar men zegt om de pas gelegde brug te ondermijnen. In de Laar straat zijn er nog 5 moffen gedood. Ik hoorde de kogels v.d. moffen op onze straat ketsen." Liesbeth ter Beek woonde met haar vader en moeder in De Hoven toen de wijk begin april 1945 zwaar onder vuur lag. Heeft zij iets gezien van die Duitse soldaten die vanaf de Hovense kant op Zutphen schoten? Ze lacht om de vraag. "Nee, zeg, dat was veel te gevaarlijk om daar te komen." Eerst zat het gezin in een zelf gebouwde schuilplaats, weet ze nog. Maar toen de beschie tingen toenamen vonden ze met z'n drieën on derdak in de kelder bij de gebroeders Arend en Tinus Riethorst. Deze twee ongehuwde man nen woonden in een boerderijtje verderop. Aan de Weg naar Voorst 45. Ze had daar nog wel eens melk gehaald, kan ze zich herinneren. "Het werd afgemeten in een oord, dat was een maat." Hoe lang ze daar in de kelder zaten? Zeker vier dagen, misschien wel een week, denkt ze. Soms ging iemand even naar buiten om pools hoogte te nemen. Of om te kijken of bakker Boers in de Achterhoven brood had gebakken. En ze lette op de geluiden. "Aan de geluiden hoorde je wat er aan de hand was", legt ze uit. Of het schie ten dichtbij was, of verder weg, bijvoorbeeld. Een verrassend detail put ze zo uit haar geheugen: "Het was een bijzonder warm voorjaar en vanuit de kelder kon ik bloeiende takken zien. Ik denk seringen." Op 12 april slaan de Canadezen bij Gorssel Zutphen 47 De droom van menige jonge vrouw na de be vrijding. Achterop de motor bij een Canadees. Deze motorordonnans begeleidde een colonne vracht wagens. Of ze even achterop mocht zitten, vroeg Liesbeth ter Beek. Dat mocht. Haar vader maak te de foto. G. TER BEEK, COLLECTIE EIKELENBOOM 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 15