ste zoon, Antonie ('Toon', 1916-2011) is in 1941 in Amsterdam betrokken bij de organisatie van de februaristaking. Zijn jongere broer Jacobus ('Kobus', soms 'Koos') Nagtegaal (1920-1998) be schrijft in zijn herinneringen aan de bezet tingstijd hoe hij zelf via zijn vriend Hendrik Jan ('Henne') Lammers met illegale activiteiten in aanraking komt. En hoe hij daar steeds dieper in wordt gezogen. Lammers woont in de Kruis straat 7. De families Nagtegaal en Lammers zijn achterburen: hun grond grenst aan elkaar. "Kobus en Henne zaten in het kleine ver zet", vertelt Kobus' jongere zus, Derrie Nagtegaal (1923). "Toon zat in het grote verzet." Derrie Nag- tegaal is inmiddels bijna 96 jaar oud. Ze vertelt op de bank in haar huiskamer over haar familie, de mensen in De Hoven en de dramatische da gen van de bevrijding. "Ik heb geen nare jeugd gehad. Honger heb ik niet zoveel gehad, wel ar moede. Maar je bent maar een keer jong. Dansen was alles dat er nog was." Krantenwijk "Toon is al op z'n zeventiende naar Amsterdam gegaan", vertelt ze. Hij is zoals wel meer mannen in De Hoven lid van de Communistische Partij van Nederland, de CPN. Een partij die illegaal is tijdens de bezetting en verzetswerk organiseert. Toon houdt zich later op in Limburg en verbergt daar in zijn huis een Joods echtpaar, vertelt zijn jongere zus. Kobus beschrijft in zijn herinneringen aan de bezettingstijd hoe hij in illegale activiteiten te recht kwam. "Wil je een 'krantenwijk' van mij overnemen", vraagt Henne Lammers hem een keer. Die 'krantenwijk' blijkt de bezorging te zijn van de illegale bladen in De Hoven, zoals Trouw, Het Parool, de Waarheid en Vrij Nederland. Lammers legt hem uit hoe hij de kranten krijgt: "Je moest op een bepaalde tijd op een bepaalde plaats zijn. Je moest niet omkijken als je naam werd genoemd. Een pak kranten werd in je han den gedrukt. Om het lichaam gebonden ging je de bewapende brug over." Nagtegaal haalt de illegale kranten aanvan kelijk op in Zutphen. Later komt zijn contact persoon zelf de kranten in De Hoven afleve ren. Nagtegaal herkent hem: het is het latere 46 Zutphen CPN-gemeenteraadslid Hennie Koning. In De Hoven is Nagtegaals rol als bezorger alom bekend, schrijft hij in z'n herinneringen. Men heeft een vanzelfsprekend vertrouwen in de saamhorigheid van de wijk dat niemand zijn mond voorbij praat. Nagtegaal: "De Hovenaren kenden elkaar allemaal. Men wist dat een twee tal mensen pro-Duits waren, maar fout... nee, dat niet. Dat bleek ook wel als de bezorging stag neerde [en] men openlijk op straat riep: 'Hé Koos waar blijft mijn krant?'" De dan 22-jarige Hendrik Jan Lammers is de spil in De Hoven van een verzetsgroep die rond om Zutphen actief is. In die groep zit ook Evert Bergmeijer, een automonteur in de Baankstraat. Nagtegaal vertelt in zijn brief over een bijeen komst met Lammers, Bergmeijer en enkele an dere mannen in De Hoven waarin ze les krijgen in het gebruik van een stengun. Dat speelt zich af in de loop van 1944. De verzetsgroep verkrijgt zijn wapens na nachtelijke droppings op het Lo- chemse Veld. Nagtegaal transporteert een deel van die wapens op een groentekar over de IJs- selbrug naar De Hoven en Lammers verbergt de voorraad op de hooizolder van de boerderij in de Kruisstraat. Hij wordt daar begin 1945 gearres teerd door de Duitsers. "Dat kwam door zijn eigenwijzigheid", zegt Derrie Nagtegaal stellig. Hij wist dat de Duit sers hem zochten. Maar hij sloeg daar geen acht op, andere communisten die ook waren gewaar schuwd deden dat volgens haar wel. Lammers werd achterop de fiets van een agent meegeno men, terwijl andere agenten hen omringden, schrijft Henders Franken in haar boek Toch met Duitsers gepraat. De oom en tante van Franken woonden in de Kruisstraat in De Hoven en za gen het gebeuren. Op 31 maart 1945 is Lammers samen met an dere leden van de verzetsgroep, onder wie Her man Boxtart en Gijsbert van Oostveen, op de IJs- selkade door Sicherheitsdienst-chef Heinemann en Nederlandse SD-agenten doodgeschoten. De rivier over Na de bevrijding van de binnenstad van Zut- phen op 8 april intensiveren de Canadezen de beschietingen op De Hoven. Vanaf de Hovense 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 14