-... - - Ambtenaar en kerkorganist Wim de Jong fotogra feerde de Cana dese soldaten die de Rozenhoflaan doorzochten op achtergebleven Duitse soldaten. gen landmijnen. Het was duidelijk dat ze de stad met de brug zo lang mogelijk wilden zien te hou den. Die bezetting bestond hoofdzakelijk uit jonge knapen, kinderen bijna, zestien of zeven tien jaar. Ze hadden heel gezonde, maar wonder lijk uitdrukkingsloze gezichten." Met elke ontploffing wordt de ravage in de stad groter. Op de Warnsveldseweg, vlak bij de watertoren, woont Martha Strubbe. In haar dag boek schrijft ze op 6 april: "Zo een hadden we nog niet meegemaakt. Een bom op het huis? Nee gelukkig niet. Het bleek, dat onze Warnsveldse- wegbrug voor de tweede maal de lucht inging en nu pas goed! De weg is niet te herkennen, het dak werd even opgelicht en is nu ontzet." Ruiten sneuvelen, brokstukken en dakpan nen vliegen door de lucht. Soms worden comple te huizen weggeblazen. De beschietingen duren dagenlang. In de Sloetstraat en de Schimmel- pennincklaan en later ook in Appelstraat en de Warnsveldseweg gaan huizenblokken in vlam men op. Niemandsland Als laatste gaan de IJsselbruggen de lucht in. Het is een omineus teken. De Duitsers sluiten hiermee hun eigen terugtocht af. Kaashande laar J.C. Verbeek op 't Hoornwerk schrijft: "We waren misschien juist 'n goed halfuur thuis toen de zwaarste ontploffing van het hele beleg plaatsvond. De grote brug over de Ysel genaamd 'de Lange brug' ging de lucht in. We waren hier enigszins op voorbereid en hadden dan ook alle ramen en deuren open of los staan. Overi gens moet ik ook hier opmerken dat de explosie zoo idioot hevig was door veel te zware lading springstoffen, dat stukken ijzer van de brug van naar mijn schatting 500 KG bij ons in het kabi netje [jachthaventje aan het Hoornwerk] terecht kwamen, wat hemelsbreed wel 1000 M afstand is." In de loop van zaterdagmorgen 7 april krij gen de Canadezen de Warnsveldseweg in han den. In het niemandsland tussen terugtrekkende Duitse troepen en de omzichtig oprukkende Ca nadese militairen heerst een stilte die de inwo ners na de dagenlange granaatbeschietingen be angstigt. De Canadezen nemen geen enkel risico en zoeken van huis tot huis, van tuin tot tuin, van kelder tot kelder of er Duitse soldaten zijn achtergebleven die hen in de rug kunnen aan vallen. Het bevrijde Zutphen verbaast zich. Het zijn geen Engelsen, geen 'Tommies', die voor hen staan. Het zijn Canadezen. Sommige uit het Franstalige deel van Canada. De Engelse woord jes die de Zutphenaren zelf of hun kinderen heb ben geleerd om de bevrijders te begroeten, wor den niet steeds verstaan. In de watertoren zitten nog steeds Duitse sol daten die de omgeving onder vuur blijven ne- 42 ZUTPHEN Canadese sol daten banen zich op 7 april 1945 vechtend een weg naar de overzijde van de Deventerweg. De brug hebben de Duitsers opgebla zen. De liggende Canadees op de voorgrond geeft zijn kameraden dekking. Nu ligt hier de Canade- zenbrug. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 10