rAv\ In Gelderland betrof het tien ambachtsscho len, waaronder een in Zutphen. De ambachts school in Zutphen aan de Vispoortstraat werd in 1909 opgeleverd. In de loop van de tijd volg den verschillende uitbreidingen en verbouwin gen (1913, 1929 en de periode 1952-1960). Deze verschillende bouwfasen zijn kenmerkend voor ambachtsscholen in Nederland. In de jaren zes tig verliet de opvolger van de ambachtsschool, de Technische School, het complex om naar de nieuwbouw in de Zweedsestraat te gaan. Rond 2000 is het oude gebouw gesloopt voor de bouw van het huidige appartementencomplex. Huishoudonderwijs De ambachtsschool was gericht op jongens. Pas in 1888 werd er een begin gemaakt met vakon derwijs voor meisjes. In dat jaar werd begonnen met het huishoudonderwijs door de oprichting van de Haagse Kookschool. De scholen voor het huishoudonderwijs waren bekend onder ver schillende namen. De meest bekende zijn indus trieschool, huishoudschool en vakschool voor meisjes. In eerste instantie betrof het een klein aantal scholen, maar in de periode 1905-1920 nam het aantal huishoudscholen als onderwijs instituut toe. Aanvankelijk zaten deze scholen in woonhuizen of bestaande schoolgebouwen. Hierdoor bleef het aantal nieuw gebouwde huis houdscholen tot 1920 beperkt en werd er met name in Noord- en Zuid-Holland gebouwd. In 1919-'20 werd de Wet op het Nijverheidson derwijs ingevoerd waardoor het rijk 70 procent van de huisvestingskosten betaalde. Het aan tal aanvragen groeide echter zo snel dat in 1921 de Wet op de beperkingen uitgaven Nijverheidson derwijs werd ingesteld. Het gevolg was dat aan vragen regelmatig werden afgewezen. In de ja ren twintig en dertig werden hierdoor de meeste nieuwe huishoudscholen gebouwd (respectieve lijk 19 en 23). Van de in totaal 60 gebouwde scho len zijn er rond de 20 verdwenen. Het resteren de deel heeft inmiddels zijn onderwijsfunctie verloren en een andere bestemming gekregen, waarbij de meeste tot woningcomplexen zijn omgebouwd. In Gelderland zijn in de periode 1890-1940 zeventien huishoudscholen opgericht, waarvan acht in de loop der tijd verhuisden naar nieuw gebouwde complexen. Van deze acht schoolge bouwen bestaan er nog vier (Zutphen, Harder wijk, Terborg en Geldermalsen). Zutphense Vakschool voor Meisjes De oorsprong van de Zutphense Vakschool voor Meisjes ligt in de oprichting van kunstnijver- Een prentbrief kaart met de Zutphense am bachtsschool in 1910. T'Srï- iL 4- tl'ÜfiBBi De linkervleugel van de ambachts school kort voor de sloop, waarop de uitbreiding van de eerste en tweede verdie ping goed te zien is. ZUTPHEN 9 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 9