waren twee andere documenten ingesloten. Het ene bevat de tekst van een overeenkomst die zou moeten worden opgesteld. Daaronder moesten dan de handscriffte van de deelnemers komen. Onderaan staat dat de hertog Adolf, zoon van Ar nold, het initiatief ondersteunt. Dat Oswalt een goede reden had om zo snel te reageren, blijkt uit het andere ingelegde tekstje. Daarin staat dat twee van zijn mensen al zijn omgekomen, hij schrijft letterlijk over: twe versterff van mynen eygenen luyden..."[32] Het onheil kwam heel dichtbij. We zijn nu in juni 1473. Een kleine maand later, door een brief geda teerd 17 juli 1473[37], is te zien dat men gepro beerd heeft steun van de Hanzesteden te krij gen. De afgevaardigden ervan waren voor een vergadering in Utrecht. Ze lieten weten dat ze een brief hebben ontvangen over problemen met de hertog van Bourgondië. En het spijt ze, vooral nu het gaat om hun vrienden te Nijme gen. Hoe was de stand van zaken? Karel de Stou te had Venlo veroverd, en nu was Nijmegen, ook een Hanzestad, aan de beurt. Maar helaas, de Hanzevrienden konden nu even niets doen dan overleggen. Maar Johan Borre, burgemeester van Deventer zal u op de hoogte houden. Helaas, de Hanzevrienden waren te laat. Een 'Verdrag' We weten dat Nijmegen na een beleg van drie weken op 17 juli 1473 werd ingenomen door Ka- rel de Stoute.3 Hierna was verder verzet zinloos. De extra dikke Bourgonjetoren in Zutphen en zijn mooie kanon erop deden er niet meer toe.4 J F de Stoute (1473), Karel begaf zich naar Elten en daar stuurden die nagespeeld in van Zutphen, Arnhem, en andere steden hun 1913 door Zut- 'lasthebbers' heen.5 De lasthebbers van Zutphen phenaren. Aqua- waren Willem Lerynck en Cele Keppelman. Ze rellen door R°el°f schreven vrijdag 30 juli een brief naar huis. Ze rkc,,acM- kunnen niet veel uitrichten, schreven ze, maar ze hopen dat het er niet zo zwaar zal toegaan als men zegt.[39] Diezelfde dag is een verdrag geslo ten. Daarvan ligt een afschrift in het archief;6 de tekst is eveneens opgenomen door Nijhoff. Enkele voorwaarden zijn van belang voor het vervolg van het verhaal: de stad Zutphen en de kleine steden moeten hun privileges overhan digen aan de plaatsvervanger van hertog Karel van Bourgondië. Verder moet het graafschap van Zutphen met alle onderdanen, geestelijk en wereldlijk, aan de hertog 40.000 Rijnse guldens als oorlogsschatting geven, zij het binnen een re delijke termijn. Lerynck en Keppelman hadden waarschijnlijk niet veel in te brengen. Karel liet er geen gras over groeien. Daarbij heeft hij waarschijnlijk het stadsbestuur van Zutphen nogal in verwarring gebracht. Wat was er aan de hand? We zagen dat de afgevaardigden van Zutphen een brief, gedateerd 30 juli, naar hun raadsvrienden thuis hadden gestuurd. We zagen ook dat op diezelfde dag de feitelijke over gave heeft plaats gevonden. Gedateerd één dag later, 31 juli, ligt er een brief van Karel, met de mededeling dat hij binnenkort met een gewa pend escorte in Zutphen wil komen, om daar ge huldigd te worden en de eed van trouw af te ne- ZUTPHEN 5 STEDELIJK MUSEUM ZUTPHEN 4 Intocht van Karel Rpnipn 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 5