cry t - i - Het onderwerp was een afspraak over belastin gen. Maar hij heeft ook nieuws, namelijk dat "die Pickers myt groten hopen syn op weghe te ko men inden lande van Ghelre" en dat ze een week eerder nog in de buurt van Eindhoven in Bra bant waren gezien. De Pickers kwamen uit Picardië in Noord-Frankrijk; zij waren de keurtroepen van Karel de Stoute. Die kwamen dus in groten ge tale naar Gelre. De brief van de prior is van 3 mei. Een dag later, 4 mei ligt er een brief van Jan Mom van Kell, landdrost van het kwartier van Zutphen.2 Hij heeft snel 200 mannen en paar den nodig. Hij wil die te Doesburg hebben want dat is hard nodig. En graag vlug want het staat er niet best voor. Hij eindigt met "Gescreven myt- ter haest".[21] Hoe dat daar is afgelopen, weten we niet. Al gauw werd het erger. Uit drie brieven van 20 en 21 juni blijkt dat Johan van Egmond een bestand opzegt.[31,33] Johan was niet zomaar ie mand. Hij was de zoon van Willem van Egmond, broer van de overleden hertog Arnold. Johan zag meer voordelen bij de Bourgondiërs. Hij dreig- de invallen in de Graafschap te doen vanuit zijn kasteel Bair, bij Doesburg; dat kasteel bestaat niet meer. Het zal duidelijk zijn dat een burger oorlog nabij was. Oswalt van Bergh ('s-Heerenberg) reageerde snel op het gedrag van zijn buurman. Hij schreef brieven, onder andere aan bovengenoemde Jan Mom van Kell, met de oproep om snel te over leggen over te nemen maatregelen.[31] Aan Zut- phen schreef hij wat hij er aan gedaan heeft en dat ze daar zelf ook alert moeten zijn. In die brief o Fragment uit de brief van Derick van de Grave, de prior van het klooster te Windesheim, waar in hij de komst van die pickers noemt. De vijftiende-eeuwse Bourgonjetoren. 4 ZUTPHEN 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 4