Hogere dijken (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit - veelal ingekorte - artikelen die destijds in het Zutphens Dagblad hebben gestaan.) Zutphen 27 nen met de bouw van een verzor gingshuis aan de Hobbemakade. Hierin waren opgenomen 24 wo ningen voor gehuwde bejaar den en verder zestig slaapplaatsen voor alleenstaande bejaarden. In december 1966 ging de ge meenteraad akkoord met de over name door de gemeente van het gehele vermogen van Het Bornhof (met uitzondering van een deel van het effectenbezit). Dit besluit werd genomen in verband met het in werking treden van de Algeme ne Bijstandswet, waardoor de taak van bijstandsverlening helemaal overging naar de gemeentes. Men kan dus wel concluderen dat na een aarzelend begin kort na 1330, de erfenis van Borro bepaald niet slecht beheerd is. Het moder ne bejaardencentrum aan de Ge rard Doustraat getuigt daarvan! 19 maart - B. en W. van Zutphen zullen de raad voorstellen bij de regering blijk te geven van onge rustheid over de slechte toestand van de dijken op de westelijke IJseloever. Tevens zullen zij de raad voorstellen bij de regering aan te dringen op medewerking voor spoedige totstandkoming van een hoogwaterkering op de westelijke IJseloever en de daar bij behorende bemalingswerken. De bijzonder kritieke situa tie die eind februari en de eerste dagen van maart rond de Voorster Kleidijken heeft bestaan, heeft weer eens nadrukkelijk laten zien dat de waterkering ter plaat se volkomen ontoereikend is. Op tal van plaatsen traden "spuiters" op, terwijl op veel andere plaatsen het water de in 1960 aangebrach te noodwaterkering onderspoel- de. Voor dijkdoorbraken moest dan ook ernstig worden gevreesd. Door het grote niveauverschil en de moeilijke toegankelijkheid van grote delen van de dijk, zou een eventuele dijkdoorbraak niet snel gedicht kunnen worden. In zo'n geval zou in het bijzonder aan de glascultuur in De Hoven rampzali ge schade zijn toegebracht. Door het effectieve optre den van het Polderdistrict Brum- men-Voorst, bijgestaan door vele tientallen leden van de dienst openbare werken, de brandweer, de politie en de reservepolitie is een ramp voorkomen. Aan de bui tenzijde van de bedreigde dijkge- deelten zijn zandzakken aange bracht. Bovendien is een deel van de dijk aan de binnenzijde ver stevigd door het aanbrengen van een geheel nieuw dijklichaam van zand. De norm voor de dijken is dat deze tenminste vijftig centimeter boven MHW moet zijn (de maxi male lokale waterhoogte bij een afvoer van achttienduizend kubie ke meter per seconde op de Bo- ven-Rijn bij Lobith). De Vliegendijk Het zich terugtrekkende IJselwater nadat er in februari maart weer kritieke situaties rond de westelijke oeverdijken waren ontstaan. en de dijken in de Voorsterklei zijn ongeveer één tot anderhalve me ter beneden MHW en dus als wa terkering volkomen ontoereikend. Na jaren van verwikkelingen ligt er nu een plan voor dijkverbete- ring. Dit voorziet in de aanleg van nieuwe en verhoging van bestaan de dijkgedeelten van de IJselbrug naar de Veluwse bandijk. De nieuwe dijk zal langs de landzijde van de steenfabriek lopen en verder via de rivierzijde van de boerderijen Wellenberg, Pannen- huis en Middelbeek. Westelijk van Middelbeek zal de dijk de Wilpse- dijk kruisen en vervolgens aanslui ten op de Veluwse bandijk. Nabij Middelbeek zal voor de afwatering via de Voorster Stroom een gemaal worden gebouwd. Alvo rens tot uitvoering van het plan kan worden overgegaan, dient de goedkeuring van het rijk te worden verkregen. B 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 27