REGIONAAL ARCHIEF ZUTPHEN te gebruiken ten bate van de ar men, gebrekkigen en zwakken. Uit deze royale schenking van Borro is uiteindelijk een bejaar dentehuis gegroeid. Zeven jaar geleden waren de gebouwen aan de Zaadmarkt nog in gebruik als het bejaarden centrum, dat bij alle Zutphena- ren bekend is als Het Bornhof. Het oude Bornhof, zegt men tegen woordig, want zeven jaar geleden werd het nieuwe Bornhof aan de Gerard Doustraat in gebruik ge nomen. Zondagochtend werd in de recreatiezaal van het nieuwe Bornhof het 650 jaar bestaan van het Bornhof herdacht. Weliswaar vermaakte Borro al in 1330 zijn huis aan de gemeen te, maar daarmee was er nog niet meteen een volledig bejaarden huis in gevestigd. Pas in 1611 was men zover dat er speciale kamers werden getimmerd in het Bornhof voor oude mannen en vrouwen. Bijna anderhalve eeuw later werd er een officieel reglement inge steld voor wat men toen noem de "het innemen van provenie- ren". (Een provenier is iemand die in een gesticht levenslang een Het Nieuwe Bornhof aan de Hobbemakade, omstreeks 1975. vast onderhoud geniet - zegt het woordenboek). Voor het innemen van de provenieren werden de volgende bepalingen gemaakt: men moet tenminste tien jaar burger of twin tig jaar inwoner van de stad zijn geweest en tussen de vijftig en zestig jaar oud zijn. Verder gold nog als voorwaarde dat men Ge reformeerd, Luthers of Mennoniet moest zijn. Van al die voorwaar den is er tegenwoordig geen en kele meer geldig. Het Bornhof is een algemeen bejaardenhuis ge worden. In 1876 werd begonnen met de Feest in het Nieuwe Bornhof t.g.v. het 650 jarig bestaan van het Born- hof. Let op de replica van de oude poort. afbraak van oude opstallen, be halve het rentmeestershuis en de oude poort. In plaats daarvan wer den maar liefst vijftig woningen gebouwd voor gehuwde bejaar den. Ook werden vier mannen zalen en vier vrouwenzalen ge bouwd en ingericht. Afbraak en nieuwbouw waren in 1888 vol tooid. Weer een eeuw later, in 1969, was er opnieuw sprake van nieuw bouw. Toen werd namelijk begon- 26 ZUTPHEN 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 26