Zutphen vijftig jaar geleden Simon de Wit verdwijnt Brand bij de vrij metselaars Theo Hebing 3 januari - Het filiaal van Simon de Wit NV in Zutphen - in de Sprongstraat - wordt opgehe ven. Dat gebeurt per 24 januari a.s. De oorzaak is, dat het filiaal niet voldoende rendabel is. De winkel van Simon de Wit is hier sinds ruim voor de oorlog ge vestigd geweest. Overigens zijn om deze reden in meer kleinere plaatsen vestigingen van de N.V. opgeheven. Beste lezers, 1970 is het laatste jaar waar ik onderzoek naar doe. Medio dit jaar word ik D.V. 88. Het is mooi geweest. De feiten werden door mij verzameld, de redactieleden gaven hun voorkeur aan, en Han Koolhof, dan wel Rob Kammelar paste het allemaal mooi in elkaar. De opvolging is geregeld. Ik wens u veel leesplezier. 9 januari - In de oude binnen stad van Zutphen heeft vanmor gen een felle brand gewoed, waardoor het gebouw van de vrijmetselaarsloge Karel van Zweden - waarin ook was geves tigd de drukkerij Planeta - is ver woest. De brand werd omstreeks tien over vier gemeld door de heer Wolsink uit de Franken- steeg, die wakker werd door een brandlucht. Hij ging poolshoogte nemen en zag dat de gehele bin nenstad in een rookgordijn was gehuld. De heer Wolsink rende naar het politiebureau, van waar uit de brandweer werd gewaar schuwd. Toen deze kort na de melding op de Zaadmarkt arriveer de sloegen de vlammen uit het dak. Er werd tot zes keer toe groot alarm gegeven. Het vuur werd door de harde wind aangewakkerd en bedreigde ook de belendende percelen. De brandweer legde een groot aantal slangen uit en ging ij lings aan de slag om het vuur te lokaliseren en de naast gelegen panden nat te houden. De brand ging niet alleen ge paard met een enorme rookont wikkeling, maar ook met een grote vonkenregen. Dat bracht voor de vuurbestrijding nogal wat zorgen, want het gevaar dat door vonken andere percelen zouden worden aangetast, was zeker niet denk beeldig. En dat gevaar werd realiteit, toen de dakgoot van een pand aan de overzijde, waarin een postze- gelhandel is gevestigd, eerst ging smeulen en later vlam vatte. De brandweer was er als de kippen bij om dit begin van brand in de kiem te smoren. Na ongeveer anderhalf uur hard werken was de brandweer de brand meester. Het gebouw was toen geheel uitgebrand, hetgeen betekende dat de pas ingerich te vergaderzaal van de loge op de eerste verdieping en ook de druk kerij een prooi der vlammen waren geworden. Van de inventaris kon niets worden gered. Het vuur had zich ook al ver spreid naar de bovenste verdie ping van het naastgelegen boek- houdbureau van de Gelderse Maatschappij van Landbouw en naar de achterkant van het loge ment van de heer Scheperkamp. ZUTPHEN 23 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 23