WIE WAS TOCH... Henricus Fabricius In 1613 oordelen de classis en de magistraat van Zutphen dat Henricus Fabricius (*Bonn - tLeiden 1660) uit Suchtelen een goed predi kant is en bovendien een goede aanwinst voor de Gorsselse gemeente. Dat hij ooit begon als ka tholiek en monnik in Keulen was geweest, is niet in zijn nadeel; het is in 1613 immers niet gemak kelijk een predikant te vinden zonder katholie ke wortels. De Reformatie is hiervoor nog te vers. Uit de beschrijving van Henricus' "levens han dels ende wandels" kan bovendien een "suijve- re leere" worden opgemaakt. Op 29 februari 1613 wordt Henricus daarom aangesteld als predi kant en ziekentrooster te Gorssel. Voor Gorssel is hij de eerste eigen predikant; tot zijn komst is er in Gorssel gepreekt door de Almense, zij het onregelmatig. Helaas kan de Gorsselse gemeente niet lang van zijn preken genieten. Al na een jaar lonkt de stad Zutphen. Wellicht is dit altijd al Henricus' doel geweest? Blijft zijn vrouw Lucia Hoenstock in Suchtelen achter in afwachting van die volgende stap in zijn carriere? Fabricius verzoekt in ieder geval te worden overgeplaatst. Inmiddels kent de classis hem natuurlijk goed en zijn talent is hen opge vallen. Ze keurt zijn verzoek dan ook goed, "ver hopende dat sijn woord binnen Zutphen, als een groten gemeinte sijnde, meer stichtenge als te Gorssel te konnen doen." Na zijn overplaatsing in het voorjaar van 1614 komt zijn vrouw samen met haar zuster Mechteld vanuit Suchtelen naar Zutphen. Henricus blijkt inderdaad een ambitieus man, want in 1620 vertrekt hij naar Leiden, waar hem een nog grotere gemeente wacht. Hij krijgt daar de kans zich te profileren als een fanatiek contraremonstrant, aangezien Leiden op dat moment het brandpunt is van de geloofsstrijd tussen de remonstranten en de contraremon stranten. De remonstranten, die onder andere de leer van de predestinatie verwerpen, zijn vol gens hem vertegenwoordigers van een "grouwe- lijcke dwalinghe en blasphemie". Zijn fanatisme wordt vereeuwigd in het werk van Joost van den Vondel. Zo noemt hij Henricus spottend "Paap Henrix" en schrijft in 1625: "Vergeefs hebt gy gestreen met Willem van Oranje, En voor de borst gehad de monarchy van Spanje. Een lichte monnik, diezyn kap hing op den tuin, Stelt Leiden nu de wet, en maekt zich 's volks Tri- buin" (Mirjam van Velzen-Barendsen) Bronnen en litera tuur: - RAZ, archief 0001 inv.nr. 6, 0063 inv.nr. 79, archief 0283, inv.nr. 1. - H. Fabritius, Copie, aende edele groot-moghende heere Staten van Hollandt ende West-Vrieslandt (1630). - J.F.M. Sterck e.a., De werken van Vondel. Tweede deel 1620-1627 (1929). - J. van den Vondel, Palamedes oft Ver moorde onnoosel- heyd (1625). Zutphen 21 De Weegschaal door Salomon Savery (1618). Politieke allegorie op de overwinning van de contraremonstranten. Op de weegschaal wor den de argumenten van de contraremonstran ten en de remonstranten tegen elkaar afgewo gen. Prins Maurits doet de balans ten gunste van de contraremonstranten doorslaan door zijn zwaard op de weegschaal te leggen. 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 21