WIE WAS TOCH... Johan Leopold de Haes m Bronnen en litera tuur: - RAZ, Docu. 395.74 (dossier 'Commis saris van politie J.L. de Haes'). - Bevolkingsregis ter Zutphen. - Algemeen Handelsblad 23 aug.1848 (www. delpher.nl). 20 ZUTPHEN Na zijn dood schrijft zijn zoon Udo in een brief "...om de treurige geschiedenis van onzen vader, wiens herinneringen van dien tijd zich zo pijnigend voegt met zijne jam meren en ellende van de laatste jaren". Welke gebeurtenissen hebben de laatste levensjaren van De Haes sr zo vergald? Het begint allemaal zorgeloos. Johan Leopold de Haes (*1788, Gendringen) is advocaat in Zut- phen. Op 20 september 1815 trouwt hij met The odora Susanna ToeWater. Een memorabele dag, want tegelijkertijd - en ook in Zutphen - trouwt broer Frederik Willem Jacob de Haes, burge meester van Gendringen, met Charlotte ToeWa ter, zus van Johan Leopolds bruid. Johan Leopold en zijn echtgenote kopen een huis in de Waterstraat, vlakbij het 's-Gravenhof, tegenover Huis Waliën. Het echtpaar krijgt twee dochters en een zoon. In 1823 benoemt koning Willem I hem tot commissaris van politie te Zutphen als opvolger van wijlen E. Coenen van der Stroom. Het woonhuis van het gezin fun geert tevens als politiebureau. In 1846 richt commissaris De Haes een ver zoek aan de Arrondissementsrechtbank alhier om een assistent-commissaris te mogen aan stellen. Hij schuift meteen maar zoon Udo - die dan 24 jaar is - naar voren als kandidaat. Achter de schermen vindt druk overleg plaats. De bur gemeester wordt ingeschakeld. Op advies van de raad wijst die het verzoek af. Zutphen heeft geen behoefte aan een assistent-commissaris van po litie. Twee jaren later ontvangt de burgemees ter opnieuw een brief van de Arrondissements rechtbank: politiecommissaris De Haes is op 8 mei 1848 gearresteerd op het station van de Rhijnspoorweg in Amsterdam. De reden wordt niet vermeld. Later blijkt dat De Haes bij ver schillende winkeliers boeken en stoffen heeft gekocht en betaald met vervalste cheques. Het Zutphense bestuur zit er flink mee in z'n maag. De Haes wordt geschorst en er wordt een waarnemend commissaris benoemd. Over om zetting van schorsing in ontslag wordt niets ver meld. Wel wordt waarnemer E.G. Colson Aber- son op 27 november 1848 definitief geïnstalleerd. Verder zijn de gemeentelijke archieven opval lend zwijgzaam over deze kwestie. Was het hoogmoed? Het idee van onaantast baarheid? Of ordinair geldgebrek? Hoe dan ook, op 22 augustus 1848 veroordeelt het Provinci aal Gerechtshof te Amsterdam De Haes tot 5 ja ren tuchthuis en twee maal 50 boete. Tevens wordt hij eerloos verklaard. "De gecondemneer- de scheen door deze uitspraak verplet", meldt het Algemeen Handelsblad. In cassatie komt de Hoge Raad tot dezelfde straf. In 1849 krijgt De Haes gratie, mogelijk wegens de troonsbestij ging van koning Willem III. Hij verdwijnt uit beeld. Johan Leopold de Haes overlijdt in 1854 te Sittard. (Rob Kammelar) 2020 1 Het Rhijnspoorstation (Weesperpoort) in Amsterdam. Hier wordt De Haes gearresteerd net voor dat hij in de trein naar Arnhem wil stappen. Gravure door Johannes Hilverdink, 1848.

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 20