DE BROODKAARTEN Mijn hemel, mijn hemel, wat eeil gezeur. Van bakker word ik nu administrateur. Voor Vaderland en Vorst voer ik administratie En word ik krankzinnig tot heil van de natie. slaan. Al in de loop van 1916 zag de regering zich genoodzaakt hier een distributiesysteem in te voeren. Dat betekende in feite opheffing van de vrije markt voor steeds meer dagelijkse levens behoeften. De regering bepaalde welke goederen wanneer en waar aangekocht en verkocht moch ten worden en tegen welke prijs. Opslag en ver voer van distributiegoederen zonder vergunning werd als smokkelarij bestempeld en buitenge woon zwaar bestraft. Ondanks enorm veel kri tiek op het regeringsbeleid vanuit de bevolking, schikte men zich morrend. Er was geen andere keus. Maar het zou nog slechter worden. De aan voer van overzee werd steeds moeilijker, door dat Duitsland de duikbotenoorlog steeds ver der uitbreidde. Ook koopvaardijschepen werden doelwit. Zelfs schepen die onder neutrale vlag voeren, met vermoedelijke koers Engeland of Frankrijk, werden tot zinken gebracht. Dat daar ook schepen met bestemming Nederland bij wa ren, deerde de Duitsers niet. De toestand in ons land werd nijpend. Vooral de aanvoer van graan en steenkool stokte. De regering zag geen ande re uitweg dan naast de distributie ook nog rant- soenering van dagelijkse levensbehoeften in te voeren. De broodregeling De rantsoenering van brood zou op 5 februari 1917 ingaan. Iedereen had vanaf die datum recht op maximaal 400 gram brood per dag. Dat brood kon alleen gekocht worden op vertoon van een broodkaart en met inlevering van broodbonnen. De broodregeling stuitte op enorm veel weer stand. Uiteraard vanuit de bevolking, die ech ter pas de volle zwaarte van de regeling besefte toen ze eenmaal op rantsoen gesteld was. Maar de eerste protesten kwamen uit de bakkerswe reld. Broodfabrieken, coöperatieve bakkerijen, bakkerspatroons, bakkersgezellen, broodverko pers, broodventers en broodbezorgers uit het hele land protesteerden in alle toonaarden. Elke groep had zo zijn eigen problemen met de brood regeling. Ook de Zutphense bakkers waren er al lerminst over te spreken. Pas op 19 januari - ze ventien dagen voor de invoering van de regeling - werd hen door de directeur van het gemeente lijke distributiebureau medegedeeld wat er van hen verwacht werd.3 Ook hier leverde dat het no- Spotprent op de broodregeling. Ansichtkaart uit 1917. 16 ZUTPHEN 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 16