Warnsveldse bakkers stoppen ermee! Slis Zutphensche Broodfabriek "Dorpsbakkersstaking" stond er boven een berichtje in De Tribune van 12 januari 1917, en het ging over de bakkers in Warnsveld. Deze krant van de Sociaal-Democratische Partij1 rond David Wijnkoop en Henriëtte Roland Holst haalde als altijd breed uit over vermeend maatschappelijk onrecht, in het bijzonder als het om de arbeidende klasse ging. Wat was er aan de hand in Warnsveld in januari 1917? et bericht in De Tribune haalde zelfs de landelijke pers. De Telegraaf, Het Alge- L meen Handelsblad en ook tal van regionale bladen namen het op, al gebruik te geen van deze kranten het woord staking. Ook de Zutphense Courant maakte melding van het voornemen van de Warnsveldse bakkers om het bijltje er bij neer te gooien.2 Het draaide alle maal om de op handen zijnde invoering van de door minister Posthuma van Landbouw, Handel en Nijverheid afgekondigde broodregeling. Distributie en rantsoenering Het was de tijd van de Eerste Wereldoorlog. Onze buurlanden bevochten elkaar op leven en dood. Nederland wist zich afzijdig te houden. Maar toch werden kort na het uitbreken van de oorlog in ons land de gevolgen merkbaar. De strijdende partijen hadden een onverzadigbare behoefte aan grondstoffen, brandstoffen en le vensmiddelen. Het tussen de grootmachten in geklemde Nederland dreigde te verstikken. In voer - ook vanuit neutrale landen - werd steeds moeilijker. De regering zat in een spagaat. Ener zijds was er de eigen bevolking, die van voedsel en andere noodzakelijke levensbehoeften moest worden voorzien. Anderzijds waren Engeland en Duitsland volstrekt niet van zins om Nederland van bestaande handelsverplichtingen te ont- Rob Kammelar Rob Kammelar (*1944) is redacteur van het tijdschrift Zutphen. Zijn speciale belangstelling gaat uit naar het reilen en zeilen van Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog. De Zutphensche broodfabriek in de Havenstraat omstreeks 1910. ZUTPHEN 15 2020 1 /AT broodf-ai

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 15