een bescheiden reeks. Verder hebben zowel Le- liman als Kleinhout en Van der Steur verschil lende huishoudscholen uitgebreid en verbouwd. Een bekend ander ontwerp van Van der Steur is het museum Boijmans Van Beuningen in Rot terdam uit 1935. Daarnaast ontwierp hij in de ja ren twintig in Rotterdam verschillende scholen. Het behouden waard? In de tabel (pagina 13) is de Vakschool voor Meis jes in Zutphen geplaatst naast andere scholen uit de periode 1920-1949. Opvallend is dat meer dere huishoudscholen na 1945 werden uitge breid. Dit patroon komt overeen met de ontwik kelingsgeschiedenis van ambachtsscholen. Landelijk is het Zutphense gebouw niet al leen de eerste van een reeks van drie vergelijkba re scholen -samen met Gouda en Amsterdam-, maar tevens het laatste ontwerp van een vak school van architect Leliman. Geen van de drie gebouwen heeft echter een beschermde status als monument. Regionaal is het complex boven dien het vroegste nog complete voorbeeld van een dergelijke school met een latere uitbreiding. Hoewel in de stad Zutphen gedurende het in- terbellum (1920-1940) meerdere andere scholen zijn gebouwd, zijn momenteel naast de vak school alleen de RK St.Jozephschool (Isen- doornstraat, uit 1924) en de RK Mariaschool aan de Tengnagelshoek (1936) nog overgebleven.1 Na de sloop van de ambachtsschool resteert de vak school bovendien als de laatste Zutphense nij verheidsschool. Het is dan ook jammer dat zij in haar bestaan wordt bedreigd. B Literatuurlijst - J.C. Riemens, Van kunstnijverheid naar vakonder wijs in Zutphen, Zutphen 2008. - A. Boeken J.H. van den Broek, e.a. (red.), Neder landse architectuur: uitgevoerde werken van bouwkundig ingenieurs, Amsterdam 1956. - www.hetnieuweinstituut.nl 1 Daarnaast zijn in deze periode gebouwd: de Openbare School aan de Leeuweriklaan (1931, gesloopt 1981) en uit datzelfde jaar in dezelfde straat de Christelijke Lagere School (gesloopt jaren '80). Ten slotte is in Warnsveld rond 1930 aan het Schoolplein een Openbare Lagere School gebouwd, die eind jaren '80 is gesloopt. (Met dank aan Jeroen Krijnen) 14 Zutphen De Beatrixschool aan de Meeuwen laan in Amster dam. De over eenkomst met de opzet van de Zutphense school is op deze foto goed te zien. 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 14