voorgevel is dit zichtbaar gemaakt door het aan brengen van verschillende wapens. Het zijn de wapens van Nederland, Voorst, Gorssel, Zut- phen, Warnsveld, Brummen en Gelderland. Het vermelden van de wapens van de omliggende gemeenten is tevens toegepast bij glas-in-lood ramen van de ambachtsschool in Leiden en Winschoten. Ook de Zutphense vakschool ontkwam niet aan verbouwingen. In 1953 werden de lokalen aangepast door het grotendeels verwijderen van kastenwanden en het vernieuwen van vloe ren. In de loop der jaren werd het ruimtegebrek steeds nijpender en werden plannen gemaakt voor een geheel onderkelderde uitbreiding waarin zich keukens, een huishoudlokaal en een gymzaal met douches zouden bevinden naar het ontwerp van het Arnhemse architectenbu reau Rotshuizen en Dekker. Dit architectenbu reau had in 1955-'56 ook de verbouwing van de inmiddels gesloopte ambachtsschool van Wage- ningen getekend. Verder ontwierp E.J. Rotshui zen samen met F. Wind in 1949 het gebouw van het Baudartiuscollege. De bouwtekening van de uitbreiding van de vakschool was klaar in 1963, maar er kon pas in 1967 worden begonnen met de bouw van deze uitbreiding vanwege het ont- breken van financiering vanuit het rijk. In de cember 1969 werden de nieuwe ruimtes opgele verd. Ook het bestaande gebouw werd verbouwd. Het trappenhuis werd verplaatst naar het gla zen tussenlid. De vloeren van de entree, de gan gen en het noodtrappenhuis werden in deze periode vernieuwd. Op de plek van het oude hoofdtrappenhuis kwamen lokalen en de vloe ren werden vervangen door grijze tegels afgewis seld met haakse decoraties met rode tegels. Alle trappenhuizen hadden na de verbouwing stalen trapleuningen en kunststoffen handlijsten. Dit materiaalgebruik is kenmerkend voor scholen uit de wederopbouwperiode. In 2009 verliet de Vakschool voor Meisjes, in middels opgegaan in het Regionaal Opleidings centrum (ROC), het gebouw voor een nieuw on derkomen aan het Stationsplein in Zutphen, waarmee het oude gebouw zijn onderwijsfunc tie verloor. Vanaf 2009 maken verschillende groepen gebruik van het complex. De plaats in het oeuvre van Leliman Het ontwerpen van huishoudscholen lijkt een terugkerend thema in het oeuvre van J.H.W. Zutphen 11 De voorgevel met de wapens van Zutphen en omliggende plaatsen. 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 11