W0 tiiiiis ÏBilU heidsschool in 1901. Deze kunstnijverheids school was gevestigd in het Martinetshuis aan de Waterstraat, dat toen eigenlijk direct al te klein was. Het aantal vakken was beperkt tot houtbewerken, tekenlessen, nuttige en fraaie handwerken en voorbereidingen voor kunstnij verheid. Toen in 1909 de ambachtsschool aan de Vispoortstraat in gebruik werd genomen, kwam er in het Martinetshuis ruimte vrij voor de In dustrieschool voor Meisjes. De naam Vakschool voor Meisjes werd pas sinds 1918 gebruikt. In die tijd was de nijverheidsschool voor meisjes gevestigd in twee gebouwen (Rozenhof laan 1 en het Martinetshuis). Het aantal leerlin gen groeide echter snel, waardoor deze huisves ting te klein werd en nieuwbouw noodzakelijk bleek. Helaas duurde het door de hierboven ge noemde Wet op de beperkingen uitgaven Nij verheidsonderwijs tot 1921 dat er vanuit het rijk toestemming werd gegeven voor nieuwbouw van de vakschool. Het nieuwe gebouw van de Vakschool voor Meisjes aan het Vispoortplein werd in 1922 opgeleverd. De school bevond zich in het midden van een parkachtige omgeving naast het Gerechtsgebouw en vormde hiermee een representatieve entree van de binnenstad. Pas in de jaren tachtig werd de bocht bij de Vis- poorthaven verlegd en ontstond de huidige situ atie. De architectuur van de Vakschool Het nieuwe onderkomen was een tweelaags schoolgebouw en gebouwd naar het ontwerp van architect J.H.W. Leliman. De eenvoudige bakstenen voorgevel en zijgevels met invloeden van de Amsterdamse School zijn op verschillen de plekken voorzien van geglazuurde sierele- menten. Oorspronkelijk hadden de vensters een roedeverdeling. De bovenste vensters van de eer ste verdieping hadden bovendien ook nog ruit vormige roedes. De indeling van de school met middengang omvatte naast praktijklokalen ook een leraressenkamer en overblijfruimten. Deze zaten in de lagere twee bouwdelen haaks op de voorgevel. De dienstruimten bevonden zich op de begane grond aan de voorzijde. De rest van het gebouw bestond voornamelijk uit in omvang bescheiden praktijklokalen. De praktijklessen bestonden uit koken, huishoudkunde, strijken, wassen, tekenen, fraai handwerken en kostuum naaien. De overblijflokalen en de leraressenka- mer werden in de loop der tijd in gebruik geno men als leslokaal. De vakschool had een regiofunctie. In de 3SÊSI Zuipken - Vakschool voor Meisjes Op deze an sichtkaart is het pas opgeleverde schoolgebouw te zien; de groene invulling aan de straatzijde vormt een mooi con trast met de rode stenen. 10 ZUTPHEN 2020 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 10