De eigenaar van huize Voorst heeft zijn graf afge staan aan de kerk Van der Capellen tot den Dam Eigenaar van het Meijerink G. Zwavink G.W. Brinkman Eigenaar Eefdese molen Koster P. Dekkers Hr. Makkink AGraauwert Heer van het Velde Heer van Vierakker Daar is geen familie van 'onze' steen bij, zodat het aannemelijk is dat de grafkelder al eerder (in de Franse tijd?) verloren is gegaan, waarbij de steen om wat voor reden dan ook zorgvuldig in twee stukken is verdeeld. Reconstructie In veel kerken werd in de loop van de negen tiende eeuw de vloer herlegd, nadat de eigen dom van graven aan de kerkvoogdij gekomen was. Als we dan nogmaals naar de twee frag menten van 'onze' steen kijken, zien we dat de rechter bovenkant van het nog in de kerk lig gende halve-steenfragment een duidelijk breuk vlak vertoont, terwijl de steen linksboven met een rechte lijn is beëindigd. Bij het herleggen van de vloer in de negentiende eeuw gebeurde wellicht het volgende: Van het kleinste (het on derste) gedeelte breekt de rechterbovenhoek af, maar men beoordeelt het restant alsnog bruik baar als vloertegel. Het grootste gedeelte breekt in meerdere stukken, die men buiten neerlegt en één fragment daarvan belandt op zeker moment op de zolder van de toren, waar onze werkgroep het toevallig aantrof. Ik verwacht daarom niet dat dat breken in 1954/1955 gebeurde bij de restauratie van de kerk, waarvoor de architecten J.G.A. Heineman en A. Warnaar in hun bestek van september 1954 onder sloop- en breekwerken schreven: De rode estrich-vloeren met waar nodig ondervloeren, graf zerken, etc..7 Men had toen al goed hijsgereed schap om bij de uitvoering zulke zware brokken steen te hanteren. Als men toen twee nog intact zijnde helften had aangetroffen, dan zou men ze aan elkaar gepast in de vloer gelegd hebben, waar ze dan nu nog allebei hadden gelegen. B 1. Henk Demoed, 'Grafstenen in de kerk van Warns- veld' in: J.C. Riemens (red.), In en om de kerk. De geschiedenis van de Warnsveldse Martinuskerk, Zut- phen 2006, pp. 111-114, Met dank aan Mirjam van Velzen-Barendsen (Regionaal Archief Zutphen) voor deze literatuurverwijzing. 2. Demoed, Grafstenen, p. 114. 3. De Nederlandse adel. Besluiten en wapenbe schrijvingen, ''s-Gravenhage, 1989, lemma Van Goltstein; Gelders Archief, toegang 0908 Familie Van Rhemen; Handschriften, inv.nr. 01.11: Wapen boek uit de collectie van de familie van Rhemen (1701). 4. Demoed, p. 114 en Wikipedia, lemma 'Johan Golt- stein', geraadpleegd 2019-03-07. 5. Vriendelijke mededelingen Leon de Bok, Specia list Funerair Erfgoed Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. 6. RAZ, Archief van de Hervormde Gemeente Warnsveld (3004), inv.nr. 264. 7. RAZ, Archief van de Hervormde Gemeente Warnsveld (3004), inv.nr. 331. Zutphen 101 Partiële reconstructie grafsteen van Hendrik Boshoff tot Suideras. De Martinuskerk te Warnsveld. 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 5