Een grafzerkfragment uit de Martinuskerk te Warnsveld Johans Kreek Op vrijdag 15 februari 2019 treft een aantal leden van de Werkgroep Bouw Historie Zut phen (WBHZ), een werkgroep van de Historische Vereniging Zutphen, op een zolder van de toren van de Martinuskerk te Warnsveld een hardsteenfragment met reliëf aan. Hardsteen is een veelvuldig voor grafstenen gebruikt materiaal. Zou dat hier ook het geval zijn en zo ja, van wiens grafsteen? Het puzzelstuk Gelet op de verwering van het frag ment heeft het na de slijtage op de vloer van de kerk lange tijd buiten ge legen voordat het op de torenzolder belandde. Het fragment vertoont een duidelij ke rechte rand en twee breukvlakken. Het orna ment bestaat uit een platte band langs de rechte rand en een daaraan vastzittende 'krul', waar over een riempje hangt. De krul is een typisch renaissanceornament en plaatst het fragment na het midden van de zestiende eeuw. Voor een verdere identificatie gaan de gedachten natuur lijk in de eerste plaats uit naar een steen uit de kerk van Warnsveld. De steen van Boshoff Gelukkig schreef Henk Demoed in het boek In en om de kerk. De geschiedenis van de Warnsveldse Martinuskerk het artikel Grafstenen in de kerk van Warnsveld.1 Hij behandelt in dat artikel uitge breid de halve grafsteen van Hendrik Boshoff tot Suideras, die gekenmerkt wordt door een mid den cartouche met vermelding van de overlede ne en daaromheen op heraldische wijze gerang schikt de wapenschilden van zijn voorouders. Deze wapenschilden hangen op deze graf steen aan dezelfde ornamenten als op het ge vonden fragment. Vergelijking van maten van de ornamenten op de halve grafsteen en het frag ment tonen overtuigend aan, dat het hier om twee delen van dezelfde steen gaat. Henk Demoed geeft in zijn artikel ook de vol ledige kwartierstaat van de familie op, waaruit blijkt welke wapenschilden ontbreken.2 Gelet de horizontale balken zou het wapen van familie Van Goltstein heel goed het wapen op ons frag- Johans Kreek (1948) is in 1974 als architect aan de TU Delft afgestudeerd met specialisatie restauratie op een moment dat het denken over monumentenzorg en de omgang met historische binnensteden een omslag maakte. Vanuit verschillende posities kon hij daarna een bijdrage leveren aan het behoud van de historische binnensteden van met name Kampen en Deventer. Het gevonden fragment. Het resterende deel van de grafsteen van Hen drik Boshoff tot Suideras. ZUTPHEN 99 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 3