w*. •335^5 fifcl '•'••O3. Tv. il - -• - (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit - veelal ingekorte - artikelen die destijds in het Zutphens Dagblad hebben gestaan.) ZUTPHEN 123 St- gemeenteraad op 18 november 1963 tot instelling van deze on derscheiding besloot - en van de patiënten kreeg hij een reis naar IJsland aangeboden, waar dokter Thate zijn liefhebberijen als het verzamelen van stenen, de ster renkunde en het schilderen naar hartenlust kan beoefenen. Uit de toespraken die tijdens de afscheidsbijeenkomst in het Nutsgebouw werden gehou den, bleek duidelijk hoe geliefd de dokter zich in Warnsveld had gemaakt en hoe node men hem zag gaan. De eerste die het woord kreeg, was de jeugdige Elsa Brink man. Zij las een door de heer R.S. Brandenburg vervaardigd gedicht, waarin leven en werk van de dokter en diens hobby's werden geschetst. Burgemeester Reitsma memo reerde dat dokter Thate vijfender tig jaar gestreden heeft voor het leven met al zijn gaven. Maar niet alleen voor het leven in strikt me dische zin. Zijn strijdbare geest stond altijd in de bres voor het recht en het behoud van het rech tens bestaande. De gemeenschap Warnsveld heeft zeer veel te dan ken aan zijn zwoegen na de be vrijding om het leven van mens en dier in samenhang met de natuur weer op gang te brengen na de verschrikkelijke verwoestingen. De burgemeester doelde hierbij op wat dokter Thate heeft gedaan als man van Nederlands Volksherstel. De burgemeester noemde de dokter onder meer medicus, astronoom, weerkundige, schilder, Dokter Thate. Elsa Brinkman overhandigt dokter Thate het door haar gelezen gedicht. fotograaf, kritisch beschouwer van de dingen van de dag, aanschou wer - vol ontzag - van de onein dige verten en de tintelende hemellichamen van de nacht, vorser naar het onnoemelijke in strikt oecumenische zin, Volksher steller, huwelijkshersteller, stenen breker en - verzamelaar, dokter en leraar van de eerste hulp alsmede verzorger van de laatste hulp, man van het eerste en het laatste uur, strijder voor het behoud van het leven en het behoud van het recht. Er was voor hem slechts één beroep mogelijk: huisarts in de meest uitgebreide en edele betekenis van het woord. Hij is en blijft echter Achterhoeker, wortelend in deze hem zo dierba re landstreek, als één van die prachtige Achterhoekse bomen, staande 'in de weg' langs den Bramel, waar zijn wieg stond. B 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 27