W.P. Zeylemaker sr. overleden De heer Van der Scheer liet zijn paarden al vroeg wennen aan de trein, op dat zij er bij voorkomende gelegenheden vlot overheen zouden springen. Op een middag wilde ik met een paard dat de naam Sampa had en dat erg aan de stal kleef de, een ritje maken. De stal van de paarden van het peloton waar in ik dienst deed, lag aan de Isen- doornstraat, tegenover de Dieser- straat, de stallen 3 en 4. Ik was van plan om naar Warns- veld, Groot Graff el, Leesten en door de Emmersteeg te rijden. Ik ging te paard en had weinig moei te Sampa van de stal af te krijgen en door de Dieserstraat, Rijkenha- ge en over de Berkelsingel en de Laarbrug naar Warnsveld te ko men. Het scheen een plezierig ritje te worden. Maar ik had buiten de waard (het paard) gerekend; het naar stal kleven. Tot hotel de Kap ging alles goed. Toen ik echter de Kapperal- lee links wilde laten liggen om verder van Zutphen af in de rich ting van het Graffel te rijden, dacht Sampa: "Het is nou mooi geweest. Ik ga weer naar stal." Sampa bleef staan en toen begon het spelletje. Het dier verzette zich hevig tegen mijn teugel en beenhulpen. Het ging herhaaldelijk hoogstandjes maken op zijn achterbenen, zodat ik moeite had in het zadel te blij ven. Toen gebeurde er iets, dat het ergste is dat een ruiter kan over komen. Sampa nam uit zo'n hoog stand een sprong voorwaarts, door de teugels. Ik raakte de stijg beugels kwijt en met moeite kon ik mij weer in het zadel werken. Ik kreeg de voeten weer in de beu gels en de teugels in handen. Maar het paard hat het hoofd in de nek gegooid. Ik kon niets beginnen. Het ging er met mij vandoor. De bomen suisden mij voorbij en ik zat danig in mijn knijpert. Dat werd erger toen we voor bij café Rood (later De Uitrusting - red.) de weg naar Laren waren in geslagen, in de richting van Almen. Ik hoorde dat er een trein in aan tocht was. De spoorbomen waren al omlaag. Ongeveer honderd me ter voor de overweg zag ik de lo comotief voorbijgaan. Op dat mo ment dacht ik dat mijn laatste uur was geslagen. Met gesloten ogen sloeg ik, meer uit angst, de spo ren diep in het lichaam van Sam pa. Opeens kreeg ik het gevoel dat het paard het wegdek niet meer met zijn benen raakte. Het was alsof het door de lucht zweefde. Plotseling kreeg ik een dusdani ge opmieter, dat ik terzijde van het paard in de berm terechtkwam. Half versuft hoorde ik een aan houdend fluitsignaal van een loco motief. Toen ik in die richting keek, zag ik de machinist met zijn pet zwaaien. Toen eerst drong het tot me door dat Sampa zijn en mijn leven had gered door èn over de spoor bomen èn over de trein te sprin gen. In de boerderij links van de weg, de naam van de boer was Rou- wenhorst, hebben Sampa en ik een ogenblik vertoefd om weer op verhaal te komen. Want ook Sam- pa was een weinig van de kook." 31 december - In het Sint Geer- truidenziekenhuis in Deventer is dinsdagmiddag overleden de be kende fotograaf W.P. Zeylemaker. Tot voor vijf jaar - toen droeg hij zijn zaak in Zutphen over aan zijn zoon Wim Zeylemaker jr. - was hij de in Zutphen en wijde omge ving bekende en ook zeer popu laire fotograaf van het Zutphens Dagblad. De heer Zeylemaker is 66 jaar geworden. Toen de heer W.P. Zeylema ker in 1940 naar Zutphen kwam, had hij er al twaalf jaar als fotograaf bij het legendarische persbureau Vaz Diaz opzitten. Hij kreeg bij dat bureau een bikkelhar de leerschool, maar was dan ook in een tijdsbestek van enkele jaren een vakman, die onder zijn colle ga's gold als 'paus onder fotogra- ZUTPHEN 121 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 25