Warnsveldse jokkebrok wint leugenbeker Het verhaal van de heer Van der Scheer Zutphen 19 december - Tijdens een korte doch hevige plechtigheid heeft namens Kluwers Courantenbe- drijf de heer H.J. Kuiper gister avond in Warnsveld de hoofd prijs uitgereikt in de wedstrijd om de eretitel 'Grootste leuge naar van het Oosten'. Winnaar van de wedstrijd werd de heer J.L. van der Scheer, Bonendaal 12 te Warnsveld. De heer Van der Scheer ontving de leugenbeker, een zilveren, althans zilverkleuri ge bokaal, waarop een onbekend kunstenaar zich volkomen had uitgeleefd. De leeuw op het dek sel van de bokaal is geen hond maar een springend paard; dit in verband met de inhoud van het verhaal waarmee de heer Van der Scheer de prijs won. Het kostte de leugenjury heel wat moeite om tot een eindoordeel te komen. Pas nadat de jury was uitgebreid met enkele gerenommeerde leugenaars werd overeenstemming bereikt. Tijdens de wedstrijd is het op gevallen dat in de Gelderse Ach terhoek aanmerkelijk harder wordt gelogen dan in de IJsselstreek en Salland. Voorts blijkt het jokken niet aan een bepaalde leeftijds grens gebonden te zijn. De win naar van de wedstrijd - de heer Van der Scheer - hoopt binnen kort 84 jaar te worden. Hij is in 1903 in militaire dienst gekomen. Daarna heeft hij vierentwintig jaren gediend bij de cavalerie in Deven ter en in Zutphen en vervolgens is hij nog eens vijfentwintig jaren bij de belastingdienst in Zutphen geweest, nadat het garnizoen in Zutphen was opgeheven. Een ko ninklijke onderscheiding drukte de waardering uit, niet alleen voor deze respectabele staat van dienst, maar ook voor het vele werk dat de heer Van der Scheer op aller lei ander gebied heeft gedaan in het algemeen belang. Een groot deel van zijn leven heeft de heer Van der Scheer dus doorgebracht in Deventer "Ik had de schurft aan Deventer." Hij wilde met alle ge weld uit Deventer weg naar Zut- phen. "Als je over vier paarden kunt springen", zei de comman dant. Omdat de prijswinnaar een groot deel van zijn leven heeft doorgebracht in het gebied waar de leugenwedstrijd werd georga niseerd, was het niet moeilijk enige bijzonderheden op te diepen over de voorgeschiedenis van zijn ver haal. Het paard was niet zo bang voor de spoortrein als de heer Van der Scheer ons wil doen geloven. Uit archieffoto's blijkt duidelijk dat hij het dier van tevoren vertrouwd had gemaakt met de trein. Het was in het jaar 1909 dat ik als wachtmeester in dienst was bij het 2e eskadron van het voorma lige 4e Regiment Huzaren te Zut phen. Het eskadron rukte meestal om half acht uit voor velddienst oefeningen of voor exercitie op de Gorsselse Heide of op de Wolzak te Eefde. Niet alle paarden rukten mee uit. De dieren waar iets aan ha perde, bleven thuis. Dat waren bijvoorbeeld paarden, die kreu pel waren, of die van de veearts 'stalziek' hadden gekregen; maar ook paarden die lastig waren: die ren die aan de stal "kleefden" en die bij een exercitie-oefening, als zo'n honderd paarden in het ge lid liepen zodat er veel gedron gen werd, van zich af sloegen. Als je dan in het tweede gelid zat, kon je de hoefnagels tellen. Laatstge noemde paarden werden meestal in de middaguren door onderoffi cieren afgereden. De heer H.J. Kuipers reikte namens de directie van Kluwers Courantenbe- drijf de leugenbeker uit aan de heer J.L. van der Scheer. 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 24