SIGNALERING E N Mirjam van Velzen-Barendsen Verweven levens Nelleke Flikkenschild beeld toege licht. Maar ook teruglopende ledenaantallen en financiële problemen ma ken deel uit van 50 jaar geschie denis en deze uitgave laat zien hoe de vereniging deze obstakels wist te overwinnen. Jan J.B. Kuipers, De Hanze. Koop lui, koningen, steden en staten. Zutphen 2019 ISBN 9789462494466 AV HANZESPORT Arnoutvan Cruyningen n deze omvangrijke geïllustreer de uitgave over de Hanze gaat de auteur niet alleen in op de geschiedenis van het eigenlijke verbond dat zich met name rond de IJsselsteden concentreerde. Hij biedt de lezer daarnaast een kleurrijk panorama op de context, zoals het belang van de machtige positie van de Hanze voor juist de niet aangesloten steden en de ingrijpende internationale conflic ten die eruit voortkwamen. Daarnaast is er H aandacht voor de erfenis van het handels verbond, die nog altijd aanwezig is in de huidige samenleving. Arnout van Cruyningen, De Han ze. De eerste Europese handels macht. Utrecht 2019 ISBN 9789401915786 Met deze geïllus treerde uitga ve biedt de auteur een inleiding op de geschiedenis van de Hanze. Op een toegankelijke manier kunnen belangstel lenden kennis maken met het verbond en de steden die er deel van uitmaakten. Het boek bevat een woordenlijst, een overzicht van de belangrijkste literatuur en een chronologisch overzicht van belangrijke gebeurtenissen. Eke Mannink, De Senators. Ver weven levens. Zutphen 2019 ISBN 9789463651356 Fred Senator was jarenlang beheerder en sleutelbewaarder van de synagoge aan de Dieser- straat in Zutphen. Hij kon goed vertellen en via de overbuurman en journalist Sander Grootendorst, kwam hij in aanraking met de auteur Eke Man- nink. Er volgden vele gesprekken met Fred en zijn vrouw Nanny over hun leven. Als Joodse kinderen in Arnhem geboren, moesten zij bei den tijdens de Tweede Wereldoor log onderduiken. Ze beleefden de oorlog ieder op hun eigen manier. Het boek verhaalt hun liefdesverhaal, de bijzondere loopbaan van Fred en hun vele vrijwilligerswerk, waar voor Fred in 2003 in de Zutphense syna goge een ridderorde ontving. e.a., Geschiedenis van AV Hanzesport 1969-2019. Neede 2019 Eigen beheer Al sinds 1916 wordt er atletiek bedreven in Zutphen. Na een kort verenigingsloos intermezzo wordt in 1966 een herstart ge maakt in Almen en na een aantal woelige jaren volgt in 1969 de oprichting van Atletiek Vereniging Hanzesport. Met behulp van de verenigingsarchieven, jaarboeken en nieuwsbrieven hebben de samen stellers de geschiede nis van deze Zut- phense vereniging gereconstrueerd. Per jaar worden leuke dingen als belangrijke kampioenschappen, jubilea en de ope ning van een nieuw clubhuis in woord en 118 ZUTPHEN 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 22