WIE WAS TOCH... Samuel Pitiscus Zijn vader is geboren in Silezië en heet ei genlijk Petiski. Samuel Pitiscus senior is predikant. Vanuit de Palts (Dld.) zoekt hij zijn heil in onze streken. In 1627 wordt hij be noemd in Zelhem en blijft daar tot zijn dood in 1637. Een jaar eerder is zijn zoon - Samuel junior - geboren in Zutphen. Samuel bezoekt de Latijnse scholen van Zwolle en van Zutphen, doet een vervolgstudie aan het Athenaeum Illustre in Deventer en gaat daarna theologie studeren in Groningen. Hij wordt 'proponent'.1 Maar in plaats van predikant wordt hij leraar. In 1662 benoemt de Zutphense magistraat hem tot praeceptor,2 4e klasse aan de Latijnse school. Niet elke ouder is met hem inge nomen. Op een keer wordt Pitiscus op straat af getuigd door jonker Goossen van Keppel tot Ool- de. Toch wordt hij conrector en in 1674 rector. Zijn loopbaan verloopt voorspoedig. Maar Pitiscus heeft één handicap. Dat is zijn vrouw. Bertha Egginck drinkt namelijk. Als een Tem pelier. Ze verwaarloost haar huishouding en om de drankrekeningen te betalen verkoopt ze zijn boeken. Wegens haar losbandige levens stijl schorst de kerkenraad haar voor het avond maal. Het helpt niets. Oproepen om voor dit col lege te verschijnen negeert ze stelselmatig. Hoe het met Bertha Egginck is afgelopen weten we niet. Wel weten we dat Pitiscus in 1861 nog eens trouwt, nu met Willemina Hoornaert. In 1685 verlaat Pitiscus Zutphen en wordt rector aan het Gymnasium Hieronymianum te Utrecht. Dat blijft hij tot zijn pensioen in 1717. Vervolgens wijdt hij zich nog tien jaren aan zijn studies. Pitiscus overlijdt in 1727 in Utrecht. Tij dens zijn lange leven heeft hij zich ontwikkeld tot een toonaangevend classicus, historicus en lexicograaf. Hij publiceert vooral over cul tuur en maatschappij van de Romeinen. Zijn bekendste werk is het Lexicon Latino-Belgicum novum, een woordenboek Latijn - Nederlands. Het verschijnt in 1704. Pitiscus verzorgt nog zelf een tweede druk die in 1725 uitkomt. Na zijn dood wordt het nog enkele malen herdrukt. Het Regionaal Archief Zutphen (RAZ) bezit er een ex emplaar van. Het enige werkje dat Pitiscus in Zutphen uitgeeft is Fundamenta Religiosis Christianae in usum gymnasii Zutphaniensis (1678), een leer boekje voor gymnasiasten. Hij draagt het op aan de Zutphense magistraat, die hem daarvoor 75 gulden schenkt, te betalen uit de inkomsten van het Spittaal. (Rob Kammelar) Noten 1. Proponent: kan didaat-predikant 2. Praeceptor: leraar Bronnen en literatuur: - A.J. van der Aa, Biographisch woor denboek der Neder landen, Dl.15, 1872 (geraadpleegd op www.dbnl.org). - RAZ, archief 0001: inv.nrs. 17, 20-22 (resol. 25 aug.1665, 30 okt.1674, 19 juli 1678, 10 nov.1685). - Marit E. Monteiro, 'Sy wiste niets misdaen te heb ben', in: Zijsporen; Vrouwen in de geschiedenis van Zutphen (1990), p. 27, http://www. oudzelhem.nl/ dominees/pitis- cus/omschrijving. htm. ZUTPHEN 117 Samuel Pitiscus in 1707, gravure door Joh. Klopper. 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 21