WIE WAS TOCH... Willem Hendrik van Hasselt Als Barthold van Hasselt, oud-burge meester van Zutphen, in 1767 overlijdt, erft zoon Willem Hendrik (*1732 Zut- phen) diens vermogen en het Huis te Empe. Hij neemt ontslag als advocaat bij het Hof van Gel derland. Uit weerzin tegen de coupons knippen de geldbourgeoisie van zijn klasse wil Van Has selt iets doen om de volkswelvaart te verbeteren. Hij gaat zich toeleggen op de winning van zijde. Dat is niet nieuw voor ons land, maar Van Has selt is de eerste die dit systematisch en weten schappelijk aanpakt. Eerst test hij welke soort moerbeibomen, waarvan de bladeren het voedsel vormen voor de zijderups, het beste voldoen. In 1769 begint hij met de aanplant en in 1775 staan er in Empe drieduizend bomen. Voor het uitbroeden van de eitjes ontwerpt hij een broedstoof. Met thermo meters controleert hij de kweekruimtes van de rupsen. Ook ontwikkelt hij apparatuur voor het afhaspelen van de zijdecocons. De zijde die hij produceert kan wedijveren met die uit Frankrijk en Italië. Zijn producten oogsten bewondering van de Hollandsche Maatschappij der Weeten- schappen, waarvan de Oeconomische Tak hem in 1778 een gouden medaille toekent. Van Hasselt moet allerlei vooroordelen overwin nen. Zo verblijft hij wekenlang dag en nacht in de kweekruimte om aan te tonen dat zijderup sen geen tering verspreiden. Zijn gezondheid blijft opperbest. Hij is bevriend met J.F. Marti net, die in zijn Katechismus der Natuur uitvoe rig bericht over de zijdewinning in Empe. Van Hasselt biedt deeltijdwerk aan enkele tientallen mensen. Ook de winstgevendheid lijkt goed, al schat hij die te gunstig in. De idealistische Van Hasselt behoudt zijn kennis niet voor zichzelf en publiceert over zijn experimenten een reeks verhandelingen "tot nut van zyne Vaderlanders". Hoewel hij enkele navolgers krijgt, raakt Van Hasselt teleurgesteld in de economische behoudzucht van zijn landgenoten. Bovendien vindt hij het politieke klimaat - hij is vurig pa triot en bevriend met zowel Joan Derk als Robert Jasper van der Capellen - steeds onaangenamer. Hij verkoopt in 1781 huis en goed te Empe aan zijn broer Barthold en gaat zijn geluk beproe ven in de Verenigde Staten. Daar doet hij goede zaken met de aan- en verkoop van grond. Maar ook vat hij zijn oude liefde de zijdeteelt weer op. Door concurrentie van de snel opkomende katoenindustrie wordt dit echter geen succes. Willem Hendrik van Hasselt overlijdt in 1807 tijdens een vaart op de Savannah rivier. (Rob Kammelar) Literatuur: - H.F.J.M. van den Eerenbeemt, Op zoek naar het zachte goud. Pogingen tot innovatie via een zijdeteelt in Neder land 17e-20e eeuw. Tilburg 1993. 116 ZUTPHEN o 7)l&nA.awb- iyitf Huis Empe. Teke ning van Jaco bus Stellingwerf (mogelijk naar Frans Berkhuys), ca. 1718. 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 20