"Bijzonderheden over Thorbecke" Rob Kammelar nbetwist is Johan Rudolph Thor- becke onze grootste staatsman van de 19e eeuw. Hij was de ontwerper van de grondwet van 1848 en daarmee de grond legger van onze parlementaire democratie. Zijn betekenis voor ons land wordt nog steeds hoog geschat. Nog in 2004 eindigde Thorbecke op de 15e plaats bij de verkiezing van De Grootste Nederlander (net na koningin Juliana en voor majoor Boszhardt).1 Ook het tijdschrift Zutphen heeft meer dan eens aandacht besteed aan Thorbecke.2 Niet zo verwonderlijk, omdat Zutphen in de 19e eeuw een sterk liberaal bolwerk was en lokale voor mannen van de liberale beweging via briefwis seling of anderszins persoonlijk contact met hem hadden. Een van die liberale Zutphense voormannen was mr. Lambertus Eduard Lenting, rechter aan de arrondissementsrechtbank alhier, raadslid en vanaf 1867 tot zijn dood lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zutphen. In die laat ste functie was hij Jacob Dam opgevolgd. Daar naast was Lenting actief in tal van landelijke en plaatselijke verenigingen, instellingen en ge nootschappen. Ook was hij een aantal jaren ge meentearchivaris in Zutphen. Over de rol van Lenting bij de afschaffing van het dagbladze gel - de gehate belasting op kranten en andere nieuwsbladen - verscheen al eerder een artikel in dit blad.3 Lenting overleed in 1881. Hij liet dozen vol ge schriften na. Opstellen, verslagen, aantekenin gen en notities op allerlei gebied, vooral politiek en geschiedkundig. Soms uitgebreide verhande lingen, maar heel vaak niet meer dan in haast geschreven kladjes. Lenting had duidelijk moei te met weggooien. Deze verzameling persoonlij ke documenten wordt bewaard bij het Regionaal Archief Zutphen en is onlangs geordend en be schreven.4 Een van de leukste documentjes in dit dos sier is een klein velletje gelinieerd papier, twee zijdig beschreven in het regelmatige, gerouti neerde handschrift van Lenting. Bovenaan het Zutphen 113 Rob Kammelar doet vrijwilligerswerk voor het Regionaal Archief Zutphen. Het inventariseren en beschrijven van particuliere archieven levert niet zelden inspiratie voor een artikel. Johan Rudolf Thorbecke (1796 1872), minister van staat en minister van binnenlandse zaken. Schilderij door Johan Heinrich Neuman, 1852. 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 17