een zwart-witte reproductie van het Toorop-por- tret in de collectie van Nationale Nederlanden. Boot spreekt over een portret van Henny uit 1897 en dat daarvan verscheidene replica's in potlood en pastel bestaan. Nog een directeursportret Gerrit Teerink, geboren in 1865 in Zutphen, volgt in 1919 Carel Henny op als directeur en blijft dat tot zijn pensionering in 1925, het jaar dat ook hij vereeuwigd wordt door Jan Toor- op. Teerink komt op 17-jarige leeftijd in dienst van De Nederlanden van 1845 als kantoorbe diende. In 1895, enkele weken na de familie Henny, verhuist hij ook naar Den Haag. Tot dan toe woonde hij in het ouderlijk gezin aan de Laarstraat, waar Gerrits vader opklom van winkelier tot koopman in granen.7 Met uit zondering van een jaar bij een Londense as surantiemaatschappij voltrekt zijn carrière zich bij De Nederlanden van 1845. Na zijn ver huizing wordt hij al snel procuratiehouder. In 1909 promoveert hij tot Adjunct-directeur. Net als Carel Henny doet hij meer ervaring op in het buitenland, o.a. in Kopenhagen waar hij bijgeschoold wordt in verzekeringswiskunde. Ter gelegenheid van zijn pensionering zamelt het personeel 1200 gulden in, waarmee het portret met opschrift 'G.Teerink, oud 60' is be taald. Een beschrijving spreekt over een kleu- renlitho, formaat 29,5 x 24.5 cm. Er is een ex emplaar waar achterop een stempel 'legaat H.P.Bremmer' staat.8 Ook in de collectie van Nationale Nederlanden bevindt zich een ex emplaar. Teerink heeft kleinere reproduc ties aangeboden aan alle personeelsleden. Net als bij het portret van Carel Henny is ondui delijk of er naast de in oplage gemaakte werken een unieke tekening aan ten grondslag ligt. In de collectie van Nationale Nederlanden bevindt zich één originele tekening van Toorop, met op dracht: "Met sympathie van JT Toorop. jan 1926", voorstellende een non met een kind dat een kruis in de hand houdt. B Noten, bronnen en literatuur - Met dank aan de Vereniging Familie Henny voor toestemming tot inzage in het familiearchief Henny. - Met dank aan Willem van Buuren, Collectie Van Buuren Zutphen, voor beoordeling exemplaren portret Carel Henny (febr. 2019) - I.M. Elferink, Curator History Department NN Group N.V. (https://www.nn.nl/overNatio- naleNederlanden/wie-zijn-wij/Historie.htm). 1. In het familiearchief Van Hasselt is informatie te vinden over portretten geschilderd door Jan Toorop. Een artikel daarover verschijnt nog in De Marke, mededelingenblad van de Oudheidkundi ge Vereniging 'De Marke', Brummen. 2. Als bron voor de personalia van de familieleden Henny is gebruik gemaakt van: B. van 't Hoff, Bijdragen tot de genealogie van het geslacht Henny. Zutphen, 1939. 3. De Nederlanden van 1845 (Gedenkboek 12 april 1920; RAZ, bibliotheek 379 NedeZutph). 4. RAZ, Bevolkingsregister Zutphen. 5 https://www.denhaag.wiki/index.php/nl/cultuur/ monumenten/134-de-nederlanden-van-1845#. 6. Boot, Marjan. 'Carel Henny en zijn huis: een demonstratie van 'goed wonen' rond de eeuw wisseling' in: Nederlands Kunsthistorisch Jaarboek, jaargang 25 (1974). H. P. BERLAGE 1856-1934: Een bouwmeester en zijn tijd, pp. 91-131. 7. RAZ, militieregister, bevolkingsregister Zutphen. 8. https://data.collectienederland.nl/.

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 16