Carel Henny en de kunstwereld van zijn tijd Niet alleen in het zakenleven, maar ook in het culturele leven verdient hij zijn sporen. Hij be hoort tot de voorlopers waar het waardering van moderne kunst en architectuur betreft en speelt een belangrijke rol in de Haagse kring van kun stenaars en hun bewonderaars. Hij geeft op drachten, koopt kunstwerken en biedt financië le ondersteuning. Door zijn interesse in kunst en toegepas te kunst leert hij de dan nog onbekende archi tect H.P. Berlage kennen. Bij de overgang van het bedrijf van Zutphen naar Den Haag geeft hij Berlage de opdracht voor de bouw van een hoofdkantoor; de bouwtekeningen zijn geda teerd 1895. Dat is het begin van een decennia lang contact en opdrachten voor in totaal zeven kantoorpanden, maar ook voor het ontwerp van drukwerk en reclame. Berlage bouwt een woon huis voor onder anderen Frederik van Eden en voor Jan Toorop, maar voor Carel Henny bouwt hij er twee: in 1898 aan de Scheveningseweg 42, hoek Stadhouderslaan en in 1917 een pand aan de Koninginnegracht, beide in Den Haag. Henny is in 1900 samen met Berlage betrokken bij de oprichting van 't Binnenhuis in Amster dam, een atelier waar modern meubilair wordt ontworpen. Henny is geldschieter. Het eerste woonhuis voor de familie Hen- ny neemt in het oeuvre van Berlage een bij zondere plek in, omdat de architect hier een Gesamtkunstwerk kon uitvoeren: hij ontwierp ook de hele inrichting. Berlages uitgangspunt om constructie en materialen te laten zien in de ontwerpen is leidend geweest. Van deur knop en vloertegel tot dakpan, en van stoel tot schilderijlijst. In de tegelvloer van de hal is de naam 'Carel Henny' gelegd. Beeldhouw werk van Lambertus Zijl, een vaste samenwer kingspartner van Berlage, versiert het pand. In Henny vond Berlage een trouwe medestan der van zijn idealen. De voorschriften en in structies voor het interieur werden opgevolgd: geen spiegels, geen pendules, alles diende recht te staan, geen vitrages enz. De gebruikelijke 19de-eeuwse, volgens Berlage lelijke, inrich- ting mocht zijn architectuur niet ontsieren. Het huis kreeg naam als 'Huis zonder gordij nen.' Henny's vrouw was minder enthousiast. Op een vlak na de voltooiing gemaakte interi eurfoto zien we in haar vertrek een dierenhuid als vloerkleed. Na verloop van tijd werden stoe len vervangen door die van andere ontwerpers, omdat die meer zitcomfort boden. Toen Hen- ny en zijn eerste vrouw in 1917 scheidden, wer den huis en inboedel verkocht. Een deel van het interieur is toen door bemiddeling van de in vloedrijke Haagse kunstkenner en handelaar Ingangspartij van het voormalige hoofdkantoor van Nationale Ne derlanden in Den Haag, met onder het paardenhoofd het wapen van Zutphen. In detail: het wa pen van Zutphen. ZUTPHEN 109 2019 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 13