al twee leerlingen.6 Veel later zal zijn kleinzoon Frits, die dan directeur is, op bedrijfsfeestjes ver tellen dat de eerste werkplaats 'onder de Wijn huistoren' was.7 Wöhrmann verhuisde zijn be drijf nogal eens. Zo treffen we hem ook nog aan in de Broederenkerkstraat (1871), op de Oude Wand (1872) en in de Lange Hofstraat (1878).8 Op dit laatste adres (nu Lange Hofstraat 20) zou hij het twintig jaar volhouden. Vermoedelijk waren al die verhuizingen nodig vanwege de voortdu rende behoefte aan telkens grotere werkruimte. Boekbinderij Wöhrmann wist namelijk al vrij snel de plaatselijke concurrentie te over vleugelen. Terwijl het bedrijf van Wöhrmann gestaag groeide, bleven andere boekbinderijen, zoals Brincker, Lindeman en Schoonman, klei ne bedrijfjes met slechts enkele personeelsle den. Alleen boekhandel P. van Belkum Azn op de Houtmarkt had een flinke boekbinderijafdeling. Een belangrijke opdrachtgever van Wöhrmann, boek- en krantendrukkerij W.J. Thieme Cie, startte in 1906 zelf een binderij, speciaal voor de eigen boekproductie. 9 Wöhrmann bleef uitgeve rijen uit het hele land (en later ook uit het bui tenland) bedienen. Grote werkgever In 1898 verhuisde Wöhrmann naar Kuiperstraat 12. In snel tempo ontwikkelde het bedrijf zich hier tot een belangrijke werkgever. In 1901 had de boekbinderij 24 werklieden in dienst en was daarmee de 8e werkgever van Zutphen, nog voor stoomzeepfabriek B.A. Albers Zn en wijnhan del Mispelblom Beijer. Vijf jaar later was het per soneelsbestand van Wöhrmann gegroeid naar 37. Alleen drukkerij W.J. Thieme Cie en steen fabriek J.P. Hasselo hadden meer personeel. Ook al doordat drukkerij Thieme met een eigen binderij was begonnen, stagneerde het aantal volwassen werklieden bij Wöhrmann een aantal jaren. Pas toen de moeilijke periode van de Eerste Wereldoorlog voorbij was, konden weer mensen worden aangenomen. Dat boekhandel Van Bel- kum zijn boekbindersactiviteiten inmiddels had beëindigd, kwam voor Wöhrmann niet ongele gen. Aan het eind van 1919 had Wöhrmann 67 mensen in dienst, voor het eerst ook vrouwen en meisjes.10 Ook daarna bleef het bedrijf groeien. De moeilijke jaren dertig wist Wöhrmann rede lijk door te komen, al moest soms het personeel naar huis gestuurd worden wegens gebrek aan orders.11 In het laatste jaar voor de Tweede We reldoorlog telde het personeel niet minder dan 95 mannen en vrouwen.12 Later nam dat aantal weer iets af onder andere door toenemende me chanisering. Zo werkten er in 1979 - het jaar van vertrek uit de binnenstad - nog 70 mensen.13 Familiebedrijf In 1866 trouwde Fritz Wöhrmann met de Zut- phense Anna Johanna Jansen. Het echtpaar kreeg zeven kinderen. De zoons Louis Philip (*1871) en Dirk Jan (*1877) kozen ook voor het boekbindersvak en kwamen bij hun vader in de zaak. Dochter Dientje (1869) hielp met de admi nistratie. In 1902 werd het bedrijf omgezet in een vennootschap 'ten doel hebbende het uitoe fenen eener boekbinderij met linieerinrichting en het maken van stempelbanden, mitsgaders 72 ZUTPHEN Kuiperstraat 12, ca. 1915; na verschillende verbouwingen ontstond achter deze gevel een aaneengesloten bedrijfsruimte, waarin ook pan den met gevels aan de Water straat en Bak kerstraat waren opgenomen. 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 8