Boekbinderij Wöhrmann, Beeldbepalend bedrijf in het Waterstraatkwartier Decennialang was de buurt rond Kuiperstraat Waterstraat Bakkerstraat het domein van boekbinderij Wöhrmann. Grote, zakelijke bedrijfspanden tussen de vaak eeuwenoude gevel tjes en stadspaleizen gaven dit deel van de binnenstad een heel eigen karakter. Dit artikel vertelt hoe het bedrijf uitgroeide van eenmanszaak tot een belangrijke werkgever in Zutphen. Het eindigt in 1979 als boekbinderij Wöhrmann vertrekt naar bedrijventerrein De Mars. anneer precies Carl Hein- rich Friedrich (Fritz) Wöhr- mann (1836-1903) begonnen is als boekbinder in Zutphen is niet helemaal duidelijk. Uit de schaarse bedrijfsinformatie komt geen eenduidig beginjaartal naar voren. Zeker is dat de jonge Fritz Wöhrmann zich in 1858 in Zut- phen vestigde. Hij was afkomstig uit Celle (bij Hannover, Dld), waar zijn vader Buchbindermeis- ter was. Hoogstwaarschijnlijk leerde Fritz het vak van zijn vader, want bij zijn inschrijving in Zutphen noemde hij zich al boekbinder. Dat hij Zutphen koos als plek om op eigen benen te gaan staan, is niet helemaal toevallig. Eigenlijk was hij op weg naar Amsterdam om daar te gaan werken bij boekbinderij Brandt.1 Hij maakte een tussenstop in Zutphen, waar zijn oom Heinrich Conrad Wilhelm Wöhrmann (*1801-t1880)2 al meer dan tien jaar een goedlo pende smederij dreef.3 Maar Fritz ging niet meer weg uit Zutphen: hij bleef hier 'hangen aan een meisje'.4 Voorlopig kon hij wonen bij oom Hein- rich.5 Beginjaren Mogelijk is Fritz Wöhrmann meteen in 1858 be gonnen zijn vak uit te oefenen, maar in officië le stukken komen we hem pas tegen in 1862. Hij was toen gevestigd in de Marspoortstraat en had Rob Kammelar Zutphen 71 Rob Kammelar is redacteur van het tijdschrift ZutphenHij schrijft over allerhande onderwerpen uit de geschiedenis van Zutphen en Warnsveld. V.l.n.r.: Carl Heinrich Friedrich (Fritz) Wöhrmann, de grondlegger van het bedrijf, met zijn zoons Louis Philippe en Dirk Jan, die later beiden directeur werden. Foto's ca. 1900. 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 7