Met veel dank aan: - Joke en Gerard Hagen, kinderen van Gerard Hagen en Heintje Tjoonk, voor de gegevens over hun familie. - Jan en Bertus Harmsen voor de historische gege vens over Leesten. ken om de boom geplaatst. Na overleg tussen de gemeente en de projectontwikkelaar werd het bouwplan aangepast. De nieuwe planteke ning liet geweldige aanpassingen zien. Het ron de pleintje is vervallen. De straat gaat rechtdoor lopen. Er komen niet zes maar vier parkeerplaat sen, direct aan de straat gelegen. Er is nu ruim te voor een heel ruime wadi. Een geplande moe raseik in het midden van de wadi zal straks, bij het planten, nog enkele meters van de peer van daan geschoven worden. De oude peer lijkt nu een kans te hebben. Begin april 2018, nog net voor de bloei los barstte, kon er opnieuw gesnoeid worden. Weer kwam de ervaren hovenier zijn vakmanschap la ten zien. Tevreden kon hij vertellen dat de oude peer er heel vitaal uitziet. Er zal straks een zee van bloesem te zien zijn en hij wees op de vele jonge uitlopers. Wat een feest! De historie van de oude bermboom maakte hem belangrijk en interessant genoeg om voor behoud te kiezen. In een gewone woonwijk, waar gewone mensen wonen, heeft een oud-ras hoog- stamfruitboom nu de kans om nog heel lang te groeien en te bloeien. Leesten-Oost heeft een kroonjuweel! B Literatuur - R. Lijsten, A. Beeftink (tek.), Nederlandsche Fruit- soorten, Arnhem 1942. - Henk Makkink, Jan Rossel, Warnsvelders. Wonen, werken en leven in de twintigste eeuw, Zutphen 2011, p.102-103. - Hennie Rossel, www.vergetenfruitrassen.nl/ (geraadpleegd 30 oktober 2015). - www.bongerdgrooteveen.nl/peren/Pondspeer/ Pondspeer.php (geraadpleegd november 2014). Noten 1. Van oorsprong stamt het bermrecht uit de middeleeuwen. Het werd door de landsheer - hier dus de hertog van Gelre - geschonken aan landeigenaren, wier land grensde aan woeste gronden. Deze onontgonnen gebieden - heide, bossen, moerassen e.d. - waren eigendom van de landsheer. Door het verlenen van voorpootrecht, kon de landsheer vervolgens belasting heffen op de stroken grond die door de boeren beplant werden. Geld dat hij mis zou lopen als de gronden woest bleven. Over de ouderdom van 't Loo heeft M. Groothedde bericht in: 't Loo. Archeologisch onderzoek naar een historische boerderij' (Zut- phen MoNUmentaal 10, 2005). Dendrochrono- logisch onderzoek van de houten waterput naast het huis dateert deze op 1456 (+/-8 jaren). In 1463 wordt het goed 't Loo genoemd in de hertogelijke schildschattingen. In de schattingslijst van 1494 wordt naast bouwman (pachter) Derick ook de eigenaar genoemd, Hendrick Kreijnck, schepen en rentmeester van de stad. 2 Adressen werden aangeduid met een letter en een getal. In Warnsveld stond A voor het dorp Warnsveld, B voor Warken, C voor Leesten, D voor Vierakker en E voor Wichmond. 3 Stamppot van aardappels, appels, uien en rul gebakken gehakt of spekblokjes. 4 Pomologie: wetenschap die zich richt op de ver edeling en vermenigvuldiging van vruchtsoorten en vruchtbomen. 5 Zie bijv. https://raad.zutphen.nl/vergaderstuk- ken/raadsstuk/erfgoedagenda-gemeente-zutp- hen-2013. 6 Zie bijv. https://raad.zutphen.nl/vergaderstuk- ken/raadsstuk/groen-erfgoed-zutphen. 70 ZUTPHEN 'ondspeer De herziene tekening voor de uitvoering van wegverharding en groenaankleding. Nu is er een royale wadi gepland. Rechts: Mei 2018. De juist ingezaai de wadi gaat de peer een kans geven voor een mooie toekomst. 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 6