De pomoloog kreeg het vermoeden dat de boom toch geen ijsbout was, maar dat het om een pondspeer ging. De pondspeer heeft veel ge lijkenis met de stoofpeer Saint Rémy. Na drie jaar van bekijken en puzzelen, kwam er opnieuw twijfel. Is de pondspeer een Saint Rémy? Pomo logie is een wetenschap waar heel veel erva ringskennis voor nodig is. Met de groenbeheerders van de gemeente Zutphen ontstond een prettig contact. De boom was onbekend, nooit in kaart gebracht, maar mocht desgevraagd door een deskundig ho venier gesnoeid worden. Er was veel achterstal lig onderhoud. Bij deze eerste snoeibeurt sinds vele jaren moest een keus gemaakt worden in het wegnemen van de ergste risicotakken. Hoog stens twintig procent van de takken mag wegge haald worden. De perenboom leeft voort Al bij de eerste contacten met de gemeente in 2013 bleek dat het voortbestaan van de berm boom ernstig bedreigd werd wegens geplan de nieuwbouw van woningen direct achter de berm. De kroon hangt ver over het te bebouwen grondstuk en het geldt doorgaans voor bomen dat het wortelstelsel net zo uitgebreid is als de kroon. Waren er mogelijkheden om deze mooie boom te behouden? Twijfel daarover bleef zich in de volgende vijf jaren herhalen. Zutphen kent een 'Erfgoedagenda 2013'.5 Een prachtig document waar de hoogstamfruitboom pomoloog perfect in zou passen. Een formele, beschermen de status zou dan zo verkregen kunnen worden. Helaas werd er gekozen voor een afwachtende houding met het oog op de bouwontwikkelin- gen. De bouwplannen zijn ongunstig voor de overlevingskansen van de boom. Er werd een verzoek ingediend om voor de perenboom de status Groen Monument, zoals de gemeente Zut phen die kent,6 te verkrijgen. Hier kwam een af wijzend antwoord op. Om er zeker van te zijn dat de perenboom voort kan leven in Leesten-Oost, worden er op de jaarlijkse entdag bij Huize Wel gelegen in Warnsveld - altijd op de laatste zon dag in februari - nog een aantal twijgjes geënt. Ook een particulier deed moeite om twee zuive re nakomelingen in haar buurt te mogen plan ten in gemeentelijk groen. En dat lukte gelukkig. December 2017 had de gemeente het plan om vijf hoogstamfruitbomen te planten aan het be gin van de Berghegelaan in Leesten-Oost. Ge dacht werd aan o.a. een pondspeer en vier an dere oud-ras fruitbomen. Het aantal zuivere nakomelingen in Leesten-Oost van de ponds peer is nu opgelopen naar de twaalf stuks. Eind goed, al goed In 2016 kwam Plan 't Loo Leesten-Oost fase 2 be schikbaar. Dat was schrikken: er zou bij de oude boom een rond pleintje met zes parkeerplaatsen komen. De bestrating zou tot onder de kroon van de boom komen. Slecht een kleine wadi gaf aan dat er aan wat groen gedacht was. Er kwam overleg op gang met gemeentelij ke ambtenaren. Er werden beschermende hek- Zutphen 69 neemt twijgjes. O O Bijzonder grote peren. 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 5