na verloop van tijd niet meer. Toen de ruilverka veling in Leesten-Oost in 1976 voltooid was, zijn er nieuwe rechten vastgelegd. Wie de bermbomen heeft geplant is niet bekend. Het is wel zeker dat het planten, waarschijnlijk vlak voor, tijdens of na de oorlog, gebeurde in de tijd dat opa Jan eigenaar was van 't Loo. Opa en opoe overleefden alle drie hun zonen. In decem ber 1949 stierf hun derde en laatste nog leven de zoon Gerard. Gerard en zijn vrouw Heintje hadden toen een kleuter- en een peuterdochter, Ineke en Joke, en er was een prille zwanger schap. Dat er een stamhouder op komst was, heeft vader Gerard niet meer meegekregen. De kleine Gerard werd op 5 juni 1950 geboren. Toen opa in maart 1951 overleed, werden de drie jonge kleinkinderen de erfgenamen van 't Loo. Moeder Heintje hertrouwde in 1952 met de uit Brabant afkomstige Harrie Pijnenburg. Hij was als zomerwerker met de boerderij en de familie bekend. Heintje en Harrie kregen het vrucht gebruik van 't Loo. De keurige huishoudboekjes van Heintje zijn tot op heden bewaard gebleven. Zo was het toen Pas bij een raadsbesluit van 15 april 1954 werd de adresaanduiding Looër Enkweg 2 voor 't Loo ingevoerd. Daarvoor was dat C63 en nog eer der was het C43. Ongeveer eens in de tien jaar werden de huisnummers aangepast omdat het woningaanbod veranderde.2 Pas in 1931 kreeg het buitengebied van Warnsveld elektriciteit; na de Tweede Wereldoorlog kwam er aanslui ting op de waterleiding. In 1965 werd de Looër Enkweg verhard. Net als zoveel andere boerderijen rond het dorp Warnsveld was 't Loo een landbouw- en veeteeltbedrijf. Naast de bermfruitbomen was er ook een hoogstamboomgaard die voor inkom sten zorgde. De appels, peren en ook aardappe len werden op de markt in Zutphen, aan groen teboeren, aan instellingen en aan particulieren verkocht. Moeder Heintje, zo vertelt haar doch ter Joke, droogde voor eigen gebruik op zolder schijfjes van appeltjes. Daar werd in de win ter dan een verrukkelijke 'hete bliksem' van ge maakt. 3 De leeftijd van de oude bermboom wordt ge schat op ongeveer tachtig jaar. Dat er nog maar één bermboom staat heeft met het aanleggen van gasleidingen hier te maken. De Gasunie kwam in 1970 en verlangde een beplantingsvrije zone van 50 meter. De nu nog overgebleven pe relaar viel buiten het werkgebied en kon blijven staan. Dat de tronken van de weg te halen bo men achter zouden blijven in de verwachting dat ze wel vanzelf weg zouden rotten, was een flink discussiepunt. Boer Harrie was niet blij met het idee. Deskundige aandacht De oogst van 2013 was groot. Helaas kon nie mand van de vele rapende mensen vertellen welk ras de grote peren vertegenwoordigen. Po- moloog Hennie Rossel kwam kijken.4 Hij kon al leen afgaan op wat de bladeren en vruchten op dat moment lieten zien. Zijn sterke vermoeden was dat het om een ijsbout ging. In de winter werden er wat twijgjes van de boom genomen. De twijgen werden door een fruitbomenkwe ker op levenskrachtige onderstammen geënt. De eigenschappen van bomen worden door eenjari ge twijgen doorgegeven. Zo ontstaan zuivere na komelingen. In het najaar van 2014 kwamen er vijf zuivere nakomelingen van de oude boom te rug naar Leesten-Oost. Twee mochten er geplant worden in gemeentelijk groen langs de Looër Enkweg, nabij Het Witte Kruisje. De drie andere bomen gingen naar belangstellende particulie ren. Alle vijf de jonge bomen staan binnen een straal van drie kilometer om de oude boom. De peren van najaar 2014 waren heel groot. De weegschaal toonde meer dan eens een ge wicht boven de 500 gram per peer. Voorgevel van het woongedeel te van 't Loo in 1961. Het is een z.g. T-hoeve, die in de IJsselstreek veel voorkomt. Rechts de moes tuin en links de boomgaard met kleinveeweide. Daar tussen het hofpaadje dat leidde naar de zijdeur van de woning en het erf met stal en schu ren. De voordeur werd gebruikt bij rouwen en trouwen. 68 ZUTPHEN 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 4