wordt kroonjuweel in Leesten-Oost September 2013. Opeens valt hij op, een scheve boomstam met een huizenhoge kroon aan het fietspad van de Looër Enkweg in Leesten-Oost, Zutphen. Hij staat er solitair in de berm, met gevallen stoofperen die naar de greppel achter hem gerold zijn. In de verte is een oude hoeve zichtbaar, boerderij Het Hummel. Mensen rapen peertjes. Op de vraag van wie de boom is en waarom hij zo verlaten hier staat, kan niemand antwoord geven. Er volgt een gerichte zoektocht naar de geschiedenis van de mysterieuze perenboom. Die blijkt in zijn bestaan bedreigd en al gauw ontstaat een streven om de boom te behouden. ver een oude boom kunnen oudere mensen vast iets ver tellen, mensen die vroeger in het agrarische Leesten-Oost woonden. Een voorzichti ge zoektocht begint. En ze worden gevonden, de aardige mensen die veel kunnen vertellen: Dick Pelgrum, eens boer aan de Kerkhofweg, Toos Maalderink-Gotink, die op Het Hummel opgroeide, boer Gert Gotink en zeker niet te ver geten zijn buren de gebroeders Jan en Bertus Harmsen van de Rouwbroekweg. Het wordt nu snel duidelijk, de perenboom is een z.g. berm boom en hij hoorde bij de in 2001 afgebroken boerderij 't Loo. De laatste van de Hagens die hier boerden - Gerard Hagen - woont nu in de VS en boert daar nog steeds. Er volgt een lang te lefoongesprek met Gerard en hij vertelt ook per mail veel over zijn opgroeien op 't Loo en het le ven van zijn ouders en grootouders. Later komt er ook contact met zus Joke. Zij vertelt gedetail leerd en stelt een groot aantal oude foto's uit het familiearchief beschikbaar. 't Loo en de familie Hagen Opa Jan en opoe Dina Hagen kwamen in 1907 met hun eerste kindje op 't Loo wonen. Er werden nog vier kinderen geboren. De bermfruitbomen aan de Looër Enkweg moeten geplant zijn in de periode dat opa Jan boerde op 't Loo. Er stonden er een stuk of vijf, zes. Een bermboom is tegen woordig een unieke verschijning. In de wijde om geving kent de pomoloog naast de pondspeer in Leesten-Oost nog slechts één andere bermboom. Boeren hadden vroeger waar mogelijk poot- en plantrecht, ook wel voorpootrecht genoemd. Het is een recht uit de feodale tijd.1 Grondbezitters kregen daarmee het recht om bomen te plan ten, te bezitten en te rooien in de berm van de weg die grenst aan het eigen perceel. De Hagen- boeren hadden een perceel aan de kant van Het Hummel van ongeveer 40 m breed. Na 1945 nam de gemeente meer en meer de zeggenschap over de berm op zich en werd de boeren dit recht beet je bij beetje ontnomen. Alle oude wetten golden Helena J. Wagenvoord- Spruijt Zutphen 67 Een vergeten boom Lenie Wagenvoord- Spruijt heeft belangstelling voor geschiedenis vanaf haar kinderjaren meegekregen. Die belangstelling werd een tweede natuur. Zo kwam de perenboom op haar pad. Momenteel werkt ze aan een kinderboek over het grafveld in Leesten-Oost, dat hopelijk nog dit jaar verschijnt. Harrie Pijnenburg fietsend voor de toen nog jonge perenboom. Zijn fietsstuur was gekanteld om zo een omarm de melkbus te kunnen vervoe ren. De foto werd gemaakt met een Kodakje, verkre gen op opge spaarde punten van Verkade-pro ducten. Opa Jan was knorrig bij de komst van deze luxe binnenko mer: hij had liever een nuttiger ca deau gehad, zoals koffiemokken. 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 3