Wereldoptocht (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit - veelal ingekorte - artikelen die destijds in het Zutphens Dagblad hebben gestaan.) ZUTPHEN moest de school zich financieel zelf redden, zonder subsidies e.d.; inmiddels krijgt de school subsidie van de overheid. Maar ook de ou ders blijven bijdragen, vooral om dat tal van vaklessen niet worden gesubsidieerd. Hoewel de school werkt op ba sis van de ideeën van dr. Rudolf Steiner, wil dat niet zeggen dat de leerlingen worden gevormd op grond van de filosofie van Steiner, de grondlegger van de antropo sofie. Men is namelijk van mening dat antroposofie alleen bestemd is voor volwassenen. 15 september - Nederland, Hon garije, Biafra, Noorwegen, Hawaï, Roemenië, Griekenland, Japan, Italië, Zwitserland, Israël, kort om de halve wereld trok zater dagmiddag door de straten van Zutphen. Duizenden en nog eens duizenden hebben het gezien. En... zij hebben veelvuldig geap plaudisseerd voor de optocht van Zutphen-Brandpunt 1969. Het was dan ook een fascinerende stoet, van de eerste tot en met de laatste wagen, van het eerste tot en met het laatste muziekkorps. Het stralende nazomerweer zette veel luister bij aan het kleurrijke schouwspel, dat de traditionele feestweek van de Stichting Acties Zutphen min of meer officieel besloot. Wat en wie in aanmerking kwam voor de eerste prijs? Het publiek was er gauw mee klaar: de Zutphense gym nastiekvereniging Olympia met een indrukwekkend Vikingschip (Noorwegen), waarvan de krijgs- Slempende Vikingen in hun schip 'Ormen Lange'. haftig uitgedoste bemanning voortdurend druk was met wat des zeemans is. Het zeil werd gestre ken en weer gehesen, er werd ge hoosd en met zwaarden gezwaaid. Ook zorgden de ruige Noorman nen tijdens hun 'boottocht' door Zutphen voortdurend voor hun natje en droogje. En voor amou reuze verzetjes, want onderweg werd menige schone gekaapt en aan boord gehesen. Een aanvaring kreeg het kaperschip 'Ormen Lan ge' ook nog. Niet met een ijsberg, wel met een oliebollenkraam in de Beukerstraat. De verzekering dekt de schade. Een eerste prijs voor de Vikin gen? Nee, de jury dacht er na melijk anders over. Aan het 'ka perschip', hoe levensecht ook nagebouwd, werden enkele on- volkomenheidjes geconstateerd, waardoor de Olympianen op het nippertje verloren van... de sport vereniging Sportief, die met een tot in de puntjes verzorgd stukje Japan in de stoet meereed. Maar de tweede prijs was natuurlijk wel voor de gehelmde en bebaarde zeebonken uit het vroegere hoge noorden. En dan was daar de buurtve- renging Marswegkwartier, die de Antillen liet opdraven met onder meer een heuse steelband. Een uitstekend stukje typisch Antilli aanse muziek, dat het bij het pu bliek uitstekend deed en waarvoor de jury een derde prijs overhad. Jammer was dat de optocht heel wat later vertrok dan de be doeling was. Oorzaken: het te laat arriveren van de muziekkorpsen uit Den Haag en een lekke band van een der deelnemende wagens op weg naar de Houtwal. Dit laat ste euvel werd door de Zutphense Opel-garage zo snel verholpen dat de betreffende wagen (Hawaï) vlak na het vertrek van de optocht op het Vispoortplein tussen de stoet kon worden gemanoeuvreerd. B 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 27