WIE WAS TOCH... Henri Isaak Swaving Graag gezien in allerlei kringen, behal ve in saaie. Vroom zonder kwezelarij. Scherp, bekwaam, nauwgezet en recht vaardig; het zijn slechts enkele eigenschappen van de in Zutphen geboren Henri Isaak Swa- ving. Het grootste deel van zijn carrière als kan tonrechter, brengt hij in Groenlo door. Maar Henri wordt op 4 maart 1815 in Zutphen geboren als zoon van burgemeester Pieter Justus Swa- ving en Johanna Christina Heytmeijer. Volgens zijn vriend dr. Hendrik Kern wordt de aangebo ren schranderheid van Henri in Zutphen door het 'degelijk en niet overladen onderwijs van die dagen' gestimuleerd, waarna hij als 20-jarige in Leiden rechten gaat studeren. Vol van de vooruitstrevende ideeën van zijn promotor Thorbecke komt hij in 1841 terug naar Zutphen. Al in 1844 wordt hij kantonrechter in Groenlo, waar men hem vanwege zijn - niet na der omschreven - lichamelijke beperkingen in het begin nog wel eens half spottend 'ons rich terken' noemt. De geruchtmakende moordaan slag in 1846 op een voorname dame kan Swaving dan maken of breken. Helemaal wanneer de plaatselijk zeer geliefde kapelaan door Swaving als hoofdverdachte wordt gezien. De publieke opinie keert zich tegen de rechter en is zelfs even dreigend. Hij blijf echter rustig, overtuigd van zijn handelen, en wanneer de rechtsgang zijn gelijk bewijst, is zijn reputatie gevestigd. Hoe wel zijn uiterlijk geen ontzag inboezemt, doet zijn koelbloedigheid dit wel. Recht is echter niet zijn voornaamste passie. Taal, dat is 'zeg maar echt zijn ding'. Belezen, niet alleen in de vaderlandse letterkunde, maar ook in de Franse, Duitse, Engelse, Zweedse en Deen se. Daarnaast bestudeert hij met succes het Go tisch en het Sanskriet en levert hij een aanzien lijke bijdrage aan de totstandkoming van het Nederlandsch Woordenboek. Zozeer zelfs, dat de redactie in het verslag van het vijfde Nederland- sch Letterkundig Congres te Antwerpen in 1856 Swaving bijzonder bedankt: 'Gewis, zoo ooit het Nederlandsch Woordenboek tot stand mag ko men, dan is daaraan voor immer de naam van Swaving verbonden.' In 1860 verhuist Henri terug naar zijn ge boortestad, waar hij een huis aan de Houtmarkt betrekt, samen met zijn huishoudsters. Zijn bui tengoed in Groenlo, De Heidebloem, bezoekt hij nog regelmatig. In Zutphen beoefent hij even eens het beroep van kantonrechter en daarnaast wordt hij in 1862 lid van de gemeenteraad. In 1877 stopt Henri met werken; zijn gezondheid gaat achteruit. Op 25 januari 1881 overlijdt hij in Zutphen, zijn lichaam wordt bijgezet in het familiegraf op de Oude Begraafplaats aan de Warnsveldseweg. (Mirjam van Velzen-Barendsen) Bronnen: - J. Ottink, 'Mr. Hen ri Isaac Swaving, kantonrechter te Groenlo van 1844 tot 1861', in: Grols Verleden, jrg. 16, nr. 18. (mei 2018) pp. 65-86. - H. Kern, Levens schets van H.I. Swaving, in: Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde (1881) pp. 315-326. Mr. Henri Isaak Swaving. ZUTPHEN 85 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 21