WIE WAS TOCH... Wynolt van der Maesen Hij wordt ook Wynolt of Wynant van Bre da genoemd. Over zijn herkomst weten we maar weinig. Zijn geboortejaar is onbekend. In 1555 komt hij naar Zutphen, moge lijk op uitnodiging van het stadsbestuur, moge lijk ook gezonden door de stadhouder van Gelre. In Zutphen is men drukdoende de vestingwer ken te verbeteren. En daar moet nodig iemand met verstand van zaken leiding aan gaan geven. Zo iemand is Wynolt van der Maesen. Hij is 'by menich bouwerck geweest', meldt hij zelf in een brief aan het stadsbestuur. Zo is hij rond 1531 betrokken bij de bouw van de forti ficaties van de stad en het kasteel van Breda, die op last van graaf Hendrik III van Nassau wor den aangelegd. Daarna stuurt diezelfde graaf hem voor een aantal jaren naar Castilië. In 1540 en volgende jaren werkt hij onder de beroemde Italiaanse vestingbouwer Donato de Boni aan de bouw van het Gentse kasteel, waarmee keizer Karel V de Gentenaren onder de duim wil hou den. In 1543 trekt hij met de zojuist aangestelde stadhouder René van Chalons naar het pas on derworpen Gelre. Wynolt van der Maesen heeft de bijnaam 'heggenlegger'. Die dankt hij aan zijn bijzonde re kennis van de versteviging van verdedigings- wallen door die te beplanten met moeilijk door- dringbare heggen en struikgewas. En nu is hij dus in Zutphen. Wynolt wordt be noemd tot 'walmeister' en legt tegelijkertijd de eed op het burgerschap af. Met name de omwal ling van de Spittaalstad baart zorgen. Er worden verstevigingen aangebracht met heipalen en dwarsbalken die 'in malcanderen tanderen', in elkaar grijpen dus. De aarden wal tussen Laar poort en Hospitaalpoort - de huidige Graaf Ot- tosingel - wordt aan de buitenzijde met stenen bekleed. Door zijn lengte is deze wal slecht ver dedigbaar. Om dit te ondervangen ontwerpt Van der Maesen op dit traject twee bolwerken vol gens Italiaans model. Voor de uitvoering wordt eerst stadsmetselaar Henrick Besselinck op pad gestuurd om de vestingwerken van Gulik en Antwerpen te bekijken die zijn aangelegd door respectievelijk de toonaangevende Italiaanse vestingbouwers Pasqualini en Donato de Boni. Na voltooiing van de verdedigingswerken van de Spittaalstad omstreeks 1565 blijft Wynolt van der Maesen in Zutphen. Er is werk genoeg te doen aan dijken, grachten, sluizen e.d. Hij over leeft de verovering van de stad door Don Fre- derik in 1572 en een tweetal jaren later is hij al weer betrokken bij de aanleg van een nieuw ver dedigingswerk bij de Laarpoort. In 1577 vermel den de stukken hem nog. Vermoedelijk is hij niet lang daarna overleden. (Rob Kammelar) Omwalling van de Spittaalstad. Het oosten is boven; geheel rechts de Hospi taalpoort, links boven de Laar poort. Daartussen de twee bastions van Wynolt van der Maesen. Perspectiefkaart (uitsnede), eind 16e eeuw. Bronnen: - RAZ, Burgerboek (23 febr.1555); M.M. Doornink-Hoogen- raad, 'De vesting Zutfen in de zestiende eeuw', Bijdragen en Me dedelingen Gelre, LIII (1953). 84 ZUTPHEN 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 20