vijand van de soldaat was de verzorging in het eigen leger. Gervedink, door zijn jarenlange erva ring inmiddels een geharde beroepssoldaat, wist zich door alle moeilijkheden heen te slaan. De veldtocht in Rusland In juni 1812 passeerde het regiment Vilnius en marcheerde onder zware omstandigheden ver der naar Minsk. De marsen waren lang, het weer was bloedheet, afgewisseld met ijskoude re genbuien. De Russen trokken zich terug en ver brandden alles achter zich wat de Fransen had den kunnen gebruiken. Hele steden gingen zo in vlammen op. Aangekomen bij Minsk gingen het 2e en 3e bataljon jagers verder voor de lange mars op Moskou. Gervedinks bataljon bleef ter plaatse en werd ingezet om de meer dan duizend ach terblijvers en deserteurs van het regiment te achterhalen. Dagelijks werden deserteurs ge- executeerd. In de tweede helft van augustus werd Wil lems compagnie verplaatst naar het honderd ki lometer zuidelijker gelegen Sloetsk, waar Rus sische troepen werden vermoed. Die bleken er inderdaad te zijn. De compagnie jagers werd prompt aangevallen en in zijn geheel krijgsge vangen gemaakt. Bevelvoerend kapitein La Ro che raakte gewond en Willem Gervedink had tij dens de gevechten "een schramschot bekomen in de linker zijde".7 Willem en zijn makkers wer den direct beroofd van alles wat waardevol was. De krijgsgevangenen werden zwaar onder druk gezet om over te lopen en dienst te ne men in het Russisch-Duitse Legioen. De Russen dreigden hen zelfs te executeren of uit te hon geren. Vermoedelijk heeft Gervedink om zijn hach je te redden ook dienst genomen bij dit legi oen, dat geheel werd samengesteld uit overge lopen en krijgsgevangen officieren en soldaten van niet-Franse nationaliteit. Meerdere com pagnieën van dit legioen waren geheel gevormd uit Hollanders. Deze eenheden bevochten nu de Fransen. Ze achtervolgden de restanten van de Grande Armée door het hertogdom Warschau (Polen), Pruisen en de Duitse staten tot in Ne derland en België.8 Nadat Nederland eind 1813 was bevrijd van de Fransen, mochten de Nederlandse soldaten van het Russisch-Duitse Legioen ontslag ne- Het nachtkwartier te Molodetsjno op 3-4 december 1812 toont iets van de ontbe ringen van het terugtrekkende Franse leger. Willem Ger- vedink diende toen vermoe delijk al in het Russisch-Duitse Legioen. Schilde rij door J. Hari, ca, 1820. 82 ZUTPHEN 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 18