doortrekkende troepen is meegegaan, weten we niet. In ieder geval was vanaf dat moment het krijgsbedrijf zijn beroep. Korporaal Gervedink Lang duurde het niet voor Willem in actie moest komen. Zijn eenheid werd in september 1799 in gezet in Noord-Holland, toen daar een Brits-Rus sisch leger aan land werd gezet. Na twee maan den van hevige strijd wist het Bataafs-Franse leger de overhand te krijgen en dwong de Brit ten en Russen Noord-Holland te verlaten. Veel militairen kwamen om, getuige de dodenlijsten die in de kranten verschenen. De jaren die volgden kenmerkten zich door een aaneenrijging van zogeheten coalitieoorlogen, waarin Frankrijk en door Frankrijk bezette lan den streden tegen wisselende coalities van En gelsen, Oostenrijkers, Russen en Zweden. Ook ons land ontkwam daar niet aan. In 1801 namen Bataafse troepen, sterk vijfduizend man, aan Franse zijde deel aan de veldtocht in Duitsland, waar in de omgeving van Würzburg fel werd ge vochten tegen de Oostenrijkers. Willem Gerve dink diende in een van de drie Bataafse compag nieën artillerie te voet. Toen er in februari 1801 een einde kwam aan deze oorlog, kreeg Gervedink zijn ontslag als ar tillerist. Het jaar daarop nam hij dienst bij het 1e bataljon jagers.3 Kennelijk functioneerde hij goed, want op 3 december 1803 werd hij bevor derd tot korporaal. Hij kreeg de leiding over een man of tien. Hoewel laag in rang vervulden kor poraals een belangrijke functie. Zij waren het ce ment tussen de soldaat en de hogere kaders. Ze maakten de manschappen wegwijs binnen het regiment en leerden hen de basale beginselen van het krijgsvak. Zij waren vaak vertrouwens mannen en hadden een voorbeeldfunctie. De vesting Hameien In het najaar van 1806 nam het Hollandse 3e re giment jagers deel aan Napoleons veldtocht in Noord-Duitsland. Münster, Paderborn, Ostfries- land, Bremen en Hamburg werden bezet. De vesting Hamelen stond bekend als 'het Gibraltar van het noorden' en werd beschouwd als vrijwel onneembaar. Hollandse troepen be legerden de stad. De omstandigheden tijdens de belegering waren heel zwaar. Gervedink en zijn mannen hadden nauwelijks te eten. Tijdens de gure novemberregens overnachtten ze in het open veld. Het uniform verrotte korporaal Ger- vedink aan het lijf vanwege het aanhoudende slechte weer. De Hollandse troepen waren numeriek in de minderheid en beschikten niet over artillerie. Daarom probeerden ze de Pruisen de indruk te geven dat Hamelen omringd was door een enor me legermacht. Uit de omringende dorpen werd textiel gehaald bij de burgers, dat werd rond bo men gebonden en 's nachts aangestoken. Daar door ontstonden grote vuren. Daarnaast werden grote kampvuren aangelegd, waar soldaten voor heen en weer marcheerden, zodat het leek of de Pruisen met een grote overmacht van doen had den. Na onderhandelingen gaf de vesting zich over. Pruisische soldaten plunderden de drank voorraad, dreigden hun officieren te doden en deserteerden in groten getale. De inwoners van Zo zag Willem Gervedink eruit toen hij in 1802 dienst nam bij de jagers. In 1806, toen de Bataaf se Armee werd omgevormd tot Hollandse Armee, kreeg hij een ander - ook groen - uniform. Anonieme prent, periode 1800 1825. ZUTPHEN 79 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 15