Willem Gervedink (1779 - 1835) Bataafs, Hollands, Frans èn Nederlands soldaat Evert Jan Rieksen e politieke en militaire ont wikkelingen in de periode 1795 - 1815 hadden grote invloed op de bevolking van Zutphen. De levensloop van Willem Gerve- dink, een gewone Zutphenees, maakt enigszins inzichtelijk wat men hier te verduren kreeg. Tij dens Gervedinks leven kende ons land zeven verschillende staatsvormen. Gervedink was soldaat in de legers van achtereenvolgens de Bataafse Republiek, het Bataafs Gemenebest, het Koninkrijk Holland, het Franse keizerrijk, het Soeverein Vorstendom der Verenigde Neder landen en het Verenigd Koninkrijk der Neder landen. Enkele van zijn lotgevallen worden in dit verhaal verteld. Volgens zijn 'militaire paspoort' was Wil lem Gervedink een meter achtenzestig lang, had hij een ovaal en pokdalig gezicht, blauwe ogen, bruin haar en een ronde kin.1 Veel men sen in Zutphen kenden de jonge Willem Gerve dink wel. Al was het alleen maar omdat zijn va der, Evert Willem Gervedink, een zilversmederij bedreef in de Beukerstraat en daarnaast rent meester was van de Walburgiskerk.2 Maar ech te bekendheid kreeg hij pas door zijn militaire avonturen, die hem kriskras door Europa brach ten, tot in Rusland toe. Gervedink trad op 1 juli 1798 als vrijwilliger toe tot het 3e bataljon ar tillerie te voet van de Bataafse Armee. Hij was toen 19 jaar jong. Of hij zich gemeld heeft bij het in Zutphen gelegerde garnizoen of dat hij met Evert Jan Rieksen promoveert op de geschiedenis van het 3e regiment jagers 33e regiment lichte infanterie in de periode 1806-1814, waarin Gervedink en dertig andere Zutphenezen figureerden. Het promotieonderzoek zal gepubliceerd worden onder de titel 'Voetstappen zonder echo'. z O 2 2 O O 2 iet 5 Landing van Engelse troepen op het strand bij Callantsoog in 1799. Aquarel ad vivem door Dirk Langendijk. 78 ZUTPHEN 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 14