Zutphense boekbindersgezellen hadden daar natuurlijk geen boodschap aan en eisten beta ling volgens de NBBP-schalen. Pas na taaie on derhandelingen bereikten Wöhrmann, de NBBP en de ANTB een compromis. Na ruim zes maan den staking hervatten de Zutphense boekbin ders op 20 augustus het werk.32 Hoe het bedrijf die langdurige staking wist te overleven, is niet helemaal duidelijk. Vermoedelijk werden er ar beiders van elders gehaald, hoewel stakers pro beerden werkwilligen tegen te houden. Ook moest het kantoorpersoneel bijspringen in de fabriek. Toen de staking voorbij was werden de ergste raddraaiers ontslagen.33 Uitbreiding Ook op Kuiperstraat 12 begon het bedrijf alweer snel uit zijn jasje te groeien. Er moest opnieuw naar andere ruimtes worden omgezien. In 1916 kocht Wöhrmann een drietal panden in de Bak kerstraat, die met hun achterliggende erven grensden aan het erf van Kuiperstraat 12. In 1923 werden de panden Bakkerstraat 25-29 omge bouwd tot één pakhuis. Enkele jaren later werd ook een pakhuis in de Kolenstraat gebouwd. An dere verbouwingen volgden en in 1937 was het hele binnenterrein tussen Kuiperstraat 12, Bak kerstraat 25-29 en Waterstraat verdwenen en stond hier één aaneengesloten bedrijfsruimte. Ook kwam in 1937 de eerste hoogbouw aan de Waterstraat gereed. De hbs, recht tegenover aan de Waterstraat, klaagde dat de lichtinval in het tekenlokaal was verdwenen, waarna op kosten van Wöhrmann lichtramen in het plafond van het tekenlokaal werden aangelegd.34 Tijdens de oorlog raakte de binderij ernstig beschadigd. Een gedeelte van de machines werd vernield, waardoor er een tijdlang niet gewerkt kon worden. Na de oorlog werd het herstel voort varend aangepakt. In 1948 werd de hoogbouw aan Waterstraat vernieuwd, waarbij tevens uit breiding tot de hoek Bakkerstraat werd gerea liseerd. In 1962 werd in de Waterstraat, tussen Bakkerstraat en Kolenstraat, nog een nieuw be drijfspand gebouwd en een jaar later volgde de aanleg van de luchtbrug over de Bakkerstraat, waardoor dit stukje binnenstad nog meer op een fabrieksterrein ging lijken.35 Naar De Mars Verdere uitbreiding in de binnenstad werd steeds moeilijker. In 1975 werden nog de OR- CON-panden in de Kuiperstraat aangekocht, maar dat bleek onvoldoende.36 Buurtbewoners begonnen te klagen over overlast en de gemeen te zag inmiddels het bedrijf liever vertrekken uit de binnenstad.37 Wöhrmann zat klem. In 1979 volgde verhuizing naar de Estland- se straat op bedrijventerrein De Mars. De oude bedrijfspanden werden in 1983 gesloopt. Op de plaats van het bedrijfscomplex Kuiperstraat/ Waterstraat/Bakkerstraat ligt nu de Wöhrmann- hof, omringd door nieuwe en gerestaureerde oude woningen. Het bedrijfsgebouw aan de Wa terstraat tussen Bakkerstraat en Kolenstraat heeft eveneens plaatsgemaakt voor woningen. Het pakhuis Kolenstraat 19-21 staat er nog en is een van de weinige overblijfselen van het Wöhr- manncomplex. Nu wordt het gebruikt door de kringloopwinkel hand. Aanzicht van het bedrijf na de laatste uit breiding in de binnenstad. Blik in de Bakkerstraat met daarboven de luchtbrug; op de voorgrond de Waterstraat. 76 ZUTPHEN 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 12