0' cier.25 Vanaf 1983 mag het bedrijf zich 'Koninklij ke Wöhrmann' noemen. Slechts vier Zutphense bedrijven en instellingen gingen Wöhrmann daarin voor.26 Na 1900 deed motorkracht zijn intrede bij de firma Wöhrmann. Dat was nodig om grotere op lages te kunnen verwerken. In 1907 werd in de werkplaats Kuiperstraat 12 een 4 pk-gasmotor geplaatst 'tot het in werking brengen van diver se werktuigen', zoals de Hinderwetvergunning het formuleerde. In 1914 kreeg Zutphen elektri citeit en het jaar daarop al installeerde Wöhr- mann vier elektromotoren ter vergroting van de aandrijfkracht. In 1930 werden niet minder dan achttien elektromotoren bijgeplaatst. In 1938 volgde aansluiting op het gemeentelijk hoog spanningsnet. In de eigen hoogspanningsruim te stond een transformator met een vermogen van 60 kVA (kilovoltampère).27 Wöhrmann zette voortvarend in op mechani satie van het bedrijf. Op een bedrijfsplattegrond uit 1938 zien we naast de al langer gebruikelij ke vouw- en snijmachines ook naaimachines, hechtmachines, aanwrijfmachines, lijmmachi- nes en andere apparatuur.28 Maar een nieuw aangeschafte Crawley rondzetkneepmachine bleef wekenlang onaangeroerd staan. Niemand wist hoe het ding werkte. Er moest een specialist uit Engeland komen om de machine op te star ten. Ook bleef Wöhrmann tot ver in de jaren '50 nog gelinieerde kantoorboeken op klantspecifi catie maken in een oplage van één exemplaar.29 Eind jaren twintig werd het bedrijfswagen park gemotoriseerd. De bedrijfsgarage, Kuiper straat 5, kreeg in 1932 een benzinepomp met een ondergrondse tank van 4000 liter. De moderne tijd had definitief zijn intrede gedaan. 30,31 Staking Moeilijk waren de jaren van de Eerste Wereld oorlog. De afzet liep terug en boekbindersmate rialen waren nauwelijks te krijgen. Dirk Jan wist een partij kakistof op de kop te tikken als ver vanging van boekbinderslinnen. Later werden er kantoorjasjes van gemaakt. In 1918 werd het bedrijf getroffen door een langdurige staking. De stakers werden gesteund door de machtige Algemeene Nederlandsche Ty pografen Bond (ANTB). Aanleiding van het con flict was de weigering van Wöhrmann toe te treden tot de Nederlandsche Bond van Boekbin derspatroons (NBBP) en de door die bond voor het district Zutphen vastgestelde loonschalen te hanteren. Wöhrmann vond die lonen te hoog, waardoor concurrentie met boekbinderijen in het westen van het land bemoeilijkt werd. De ZUTPHEN 75 Deel van het ma chinepark medio jaren zestig. 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 11