trokken bij de zaak. Een overlijdensadvertentie herdacht hem als 'onze hooggeachte oudste di recteur'.18 Frits Wöhrmann was de laatste directeur uit de Wöhrmann-dynastie. Bij gebrek aan een op volger binnen de familie ging het bedrijf in 1971 een fusie aan met de Amsterdamse boekbinde rij G.W.C. Paardekooper N.V.19 Twee jaren later overleed Frits Wöhrmann. Er stond toen voor het eerst in 115 jaar geen Wöhrmann meer aan het roer van de boekbinderij. De bedrijfsnaam Wöhrmann bleef echter nog decennialang ge handhaafd. Maatschappelijk betrokken C.H.F. Wöhrmann en zijn zoons Louis Philip en Dirk Jan waren sterk betrokken bij de Zutphen- se samenleving. Alle drie waren ze binnen de Lutherse kerkgemeenschap lange tijd actief als diaken of kerkmeester. Daarnaast was Wöhr- mann sr. brandmeester. Louis Philip zat van 1921 tot 1930 namens de Liberale Staatspartij in de gemeenteraad. Verder bekleedde hij - net als zijn broer Dirk Jan -bestuursfuncties bij tal van verenigingen en instellingen.20 Ook op andere manieren lieten de directeu ren hun maatschappelijke betrokkenheid zien. Op 11 januari 1924 veroorzaakte een gesprongen brandkraan in het stadhuis enorme waterscha de aan het oud archief van de gemeente dat hier opgeslagen lag. Na een alarmerend telefoontje van burgemeester Dijckmeester verscheen on middellijk Louis Ph. Wöhrmann met zes boek binders en een jongmaatje op de rampplek om te redden wat er te redden viel. De raadzaal werd ingericht als werkplaats en de doordrenkte eeu wenoude archivalia werden stuk voor stuk ge dept tussen vloeipapier. In het weekend werd er doorgewerkt en ook de volgende drie weken bleef personeel van Wöhrmann in touw om het oud archief te helpen redden.21 Mechanisering In de 19e eeuw was het boekbindersvak nog handwerk. Er werd wel gebruik gemaakt van ma chines en apparaten - vouwmachines, pletper- sen, snijmachines - maar die werden nog met de hand bediend. Boeken werden voorname lijk nog als enkelingen of in heel kleine oplages gebonden. Zo adverteerde Wöhrmann in 1871 met 'muziek- en kantoorboeken met Engelsche springveeren ruggen, Engelsche en Fransche heel linnen en kartonnen banden, portefeuilles in alle formaten'.22 Door steeds excellente kwali teit te leveren wist Wöhrmann een uitstekende reputatie op te bouwen. Uitgever Boucher verge leek eens een proefband van Wöhrmann met die van een andere binder door beide banden van vierhoog naar beneden te gooien. De band van de concurrent viel uit elkaar, die van Wöhrmann bleef heel.23 Al in 1874 had Prins Hendrik24 de fir ma C.H.F. Wöhrmann benoemd tot Hofleveran- In de jaren dertig was er al volop mechanisatie, maar ook nog veel handwerk, zoals lijmpot en bandpersen. 74 ZUTPHEN 2019 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 10