gen in middeleeuwse steden dikwijls met stro of houten dakspanen gedekt waren, was het brandgevaar groot. Na enkele grote stadsbran den vaardigden de overheden dan ook keuren uit om deze zogeheten 'weke daken' uit de stad te weren. De oudste keuren in Zutphen dateren uit de vroege veertiende eeuw, maar daarin wor den hooibergen nog niet genoemd.2 Een keur uit 1548 is de eerste die voorschrijft dat men van nu vortan in die voerstede, als die Laerpoirte ind Hospitailspoirte, giene huse offte barge [berg] mit enigerlei weeck dack noch docken [houten dakspanen] gedeckt hebben noch halden sall.3 Deze keur gaat alleen over De Polsbroek, waren er toen geen hooibergen in de rest van de stad? Op een kaart uit 1639 van Nicolaes van Geel- kercken staan twee bergen getekend, eveneens in De Polsbroek. De ene berg was te vinden aan de Laarstraat, de andere aan de Spittaalstraat. Hoewel wat betreft de minder belangrijke be bouwing deze kaart als niet geheel betrouwbaar gezien wordt,4 is het toch opmerkelijk dat de te kenaar de moeite heeft genomen twee bergen in te tekenen. Of het fantasie is van de tekenaar of dat er ook in de zeventiende eeuw een praktijk van gedogen bestond kan alleen archeologisch onderzoek uitwijzen. In 1747 werd er toestemming verleend een hooiberg op de Houtmarkt te zetten: Aan R. His- sink, ad revocationem geaccordeert 't zetten van een hooijberg op de zogenaamde Houtmarkt.5 Als men hiermee een echte hooiberg bedoelde, met rie ten of strooien kap, werden de regels kennelijk nog steeds niet zo streng nageleefd. Ook in 1832, bij de invoering van het kadaster, blijken er ber gen in de stad te staan, wederom in de Halve maanstraat (op een perceel naast dat van boven genoemde bergen), maar ook in de Kuiperstraat, op een perceel ter hoogte van het huidige num mer 50.6 Toch waren ook zo'n veertig jaar gele den nog alle bergen en rieten daken verboden in de stad, volgens een oud-brandweerman. Bergen buiten de stad Om de zojuist genoemde redenen, maar ook uit praktisch oogpunt had men groepjes bergen buiten de oude stad. Van een aantal groepjes is bekend waar ze gestaan hebben. De gemeente verplichtte de boeren ze bij elkaar te zetten op een stukje grond van de stad, waar dan pacht voor betaald diende te worden. De reden voor het vormen van groepjes kennen we niet. Bij akkergronden die verpacht werden was het bij een wisseling van pachter wellicht onhandig om de bergen op de akker zelf te hebben staan, bovendien kostte dat grond. Het was dan waar schijnlijk praktischer ze op een hoekje grond, misschien van slechtere kwaliteit, bij elkaar te zetten. Wat is er bekend over deze groepjes? Een aan- 36 ZUTPHEN Een detail uit een foto van de Linie ofwel Envelop pe van Hooff uit 1905, met daarop zichtbaar twee eenroedi- ge bergen, ook wel parapluutjes geheten, en een mijt. 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 4