'Bergen' van boeren, burgers en buitenlui In de steden van nu is er op het eerste gezicht weinig meer dat ons herinnert aan de tijden dat er nog boeren in de stad woonden en velen voor hun vervoer afhankelijk waren van paarden. Zutphen is daar geen uitzondering op. Toch is het nog niet zo lang geleden dat er nog boerenbedrijven met hun vee in de stad gevestigd waren en diverse instellingen zoals het garnizoen en de gasthuizen, alsmede bewoners in het bezit waren van paarden. Al deze dieren moesten gestald en gevoederd worden. Voor het hiervoor benodigde hooi en graan was opslag nodig. Ook voor de bevolking zelf maakten granen deel uit van de voeding. l dat hooi en graan moest worden op geslagen. Daarbij moet onderscheid ge maakt worden tussen enerzijds bulkopslag in de vorm van hooi- en zaadbergen (deze laatste voor de opslag van ongedorst graan) dan wel mijten en anderzijds opslag van kleinere hoeveelheden in boerderij of schuur voor het di rect voederen van dieren gedurende kortere tijd. Dit artikel behandelt de eerstgenoemde vorm van opslag. Termen Hooi- en zaadbergen zijn bouwwerk jes, bestaande uit een of meer palen (roeden geheten), met een in hoogte verstelbaar dak of kap. Als niet be kend is of er hooi of graan in bewaard wordt of een combinatie daarvan, spreken we kortweg van berg. De term mijten gebruiken we in deze tekst voor zorgvuldig opgestapelde massa's hooi of ongedorst graan, zonder palen en zonder dak. Dit artikel is geschre ven aan de hand van archiefonder zoek en gesprekken met informanten zoals voormalige stadsboeren. Suzan Jurgens Bergen in de stad De oudste aanwijzingen voor de aan wezigheid van bergen in de oude stad van Zutphen zijn gevonden tijdens archeologische opgravingen in de Halvemaanstraat, in De Polsbroek. Daar kwamen paalsporen (verkleu ringen van de grond waar palen heb ben gestaan) aan het licht van een of twee hooi- of zaadbergen, waar schijnlijk uit de veertiende eeuw.1 Omdat hooi- en zaadbergen in die tijd strooien daken hadden en boven dien met sterk brandbare producten gevuld konden zijn en omdat ook de daken van de (deels) houten wonin- Suzan Jurgens is historisch geograaf met bouwhistorische interesse en doet al vele jaren in binnen- en buitenland onderzoek naar hooibergen en hun geschiedenis. Zij besteedt daarbij aandacht aan regionale verschillen in constructie, gebruik en benamingen. Detail van de Stadsplattegrond van J. Blaeu uit 1649. Hij teken de deze kaart naar voorbeeld van een kaart van Nicolaes van Geelkercken. Van onder naar boven loopt de Laarstraat; links de Melatensteeg. Achter een van de huizen aan de rechterzijde van de Laarstraat is een hooiberg afgebeeld. ZUTPHEN 35 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 3