SIGNALERING E N Mirjam van Velzen-Barendsen Amsterdam 2019 ISBN 99789028290051 De IJssel stroomt feller dan de Amstel Utrecht 2018 ISBN 9789053455395 Arnhem 2018 ISBN 9789460044069 Ad ten Bosch, De IJssel stroomt feller dan de Amstel AD TEN BOSCH Herinneringen <^an een boekverkoper, uitgever en schrijver Auteur Ad ten Bosch (Zut- phen, 5 maart 1951) leerde boeken van binnen én van buiten kennen: als drukker, boekver koper, uitgever en schrijver. Zijn memoires zijn dan ook verweven met het Nederlandse boek en de diverse aspecten van de publicatie hiervan. Ad groeide op als zoon van de boekhandelaar Ten Bosch die samen met Van Someren een boekhandel dreef in Zutphen. Hij stond na het overlijden van zijn vader aan het hoofd van deze boekhandel en was tevens en kele jaren eigenaar van uitgeverij Athenaeum - Polak Van Gen nep. Hij leerde tijdens zijn leven vele namen uit de literaire wereld kennen en onderhield een hechte vriendschap met Ida Gerhardt, waarover hij in 1999 het boek Ge broken lied: een vriendschap met Ida Gerhardt publiceerde. Eddy ter Braak e.a., De Cloese. Havezate aan de Berkel De Cloese is een markant herkenningspunt aan de Berkel en deed dienst als woon huis, klooster en politieschool. Ze vormde een belangrijke basis voor de Gelderse adel; namen als Van Keppel, Schimmelpenninck van der Oye en Van Heeckeren zijn nauw met het huis verbonden. De eigenaren en gebruikers hebben door de eeuwen heen hun stem pel gedrukt op het huis en haar omgeving. De auteurs plaatsen de Cloese dan ook in de context van de regionale geschiedenis. Zo komen onder meer het ontstaan, de bewonersgeschiedenis, de sociaal-economische functie, de bouwgeschiedenis en tuinarchi tectuur aan bod. Bijdragen en Mededelingen Gelre. Historisch Jaarboek voor Gelderland. Deel CIX Al ruim een eeuw geeft Vereniging Gelre jaarlijks een bundel met belangwekkende historisch-wetenschappelijke artikelen uit. In deze uitgave onder meer een artikel van Bert Stamkot over stadsdrukkers en leveranciers van schrijfwaren in Zutphen. Hoewel vaak in de schaduw van Deventer, heeft Zutphen niet uitsluitend door de Librije een levendige boekge schiedenis. Stamkot beschrijft de werkzaamheden van de diverse stadsdrukkers in relatie tot de rol van de Zutphense overheid in de periode 1630-1850. Het vormt een eerste aanzet voor een verder onderzoek naar de Zutphense boekgeschiedenis. B 54 ZUTPHEN 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 22