WIE WAS TOCH... Aegidius W. Timmerman Zijn vrienden noemen hem Tim. Die vrienden zijn dichters, kunstenaars, bo- hemiens. Niet zomaar de eersten de bes ten, maar de jongelui die de gezapige literaire wereld van de 19e eeuw totaal op zijn kop zul len zetten. Jacques Perk, Willem Kloos, Herman Gorter, Lodewijk van Deyssel... In de literatuur geschiedenis heten ze 'de Tachtigers'. Maar ook geestverwanten als de componist Alphons Die- penbrock, de kunstschilders Jan Toorop en Theo Hoytema behoren tot Tims vriendenkring. Som migen eerst studiegenoten aan de Universiteit van Amsterdam, later vrienden voor het leven. Aegidius Willem Timmerman (*1858, Amster dam) is classicus en letterkundige. Maar bovenal is hij leraar. Leraar klassieke talen. In de zomer van 1887 komt hij met zijn hoogzwangere vrouw naar Zutphen. Hij heeft een aanstelling aan het Zutphense gymnasium op zak. Lesgeven is zijn tweede natuur. Zijn leerlingen lopen met hem weg. Knapen die dreigen af te dwalen laat hij bij zich thuiskomen. Niet voor een donderpreek, maar voor een bemoedigend gesprek. De school valt best mee. Maar Zutphen is klein, en het culturele leven is er navenant. Hij probeert het wel, aansluiting te vinden. Hij wordt lid van de Kring voor Wetenschappelijk Onderhoud. Een gezelschap gestudeerde heren, dat 's winters zes maal bijeenkomt om vraag stukken op het gebied van politiek, wetenschap, kunst, rechtspraak en wat niet al te bediscussië ren. Of de onderwerpen boeien niet of het gezel schap van conrector Bruins, gemeentearchitect Van Etteger, rechter jhr. Van Engelen en ande re notabelen is niet inspirerend genoeg. Na één seizoen bedankt Tim alweer. Hij mist zijn vrienden, het kunstenaarsmi lieu. Alphons Diepenbrock komt trouw om de paar weken naar Zutphen en ook Herman Gor- ter blijft wel eens logeren. Maar Tim verlangt naar meer reuring. In 1893 vertrekt het gezin naar Den Haag. Tim wordt leraar aan het Gym nasium Haganum. Na zijn vervroegd pensioen in 1921 vestigt hij zich in Blaricum. Daar over lijdt hij in 1941. Landelijke bekendheid krijgt Aegidius Tim merman door zijn metrische vertalingen van Ili as en Odyssee, de grote epische werken van de Griekse dichter Homerus. Toegankelijker dan al bestaande vertalingen en daarom voor genera ties gymnasiasten een uitkomst en redding bij huiswerk en examenvoorbereiding. In 1938 verschijnt het autobiografische Tim's herinneringen. Daarin blikt Timmerman met warmte en humor terug op zijn studietijd in Amsterdam en zijn vriendenkring van de Tach tigers. De vijf jaren in Zutphen doet hij af in en kele regels. (Rob Kammelar) Bronnen: - Regionaal Archief Zutphen, archief- nr. 0116, inv.nr. 11 (ledenlijst Kring Wetenschappelijk Onderhoud). - Aegidius W. Timmerman, Tim's herinneringen, Amsterdam 1938. - J. Reyers en J.N. Reyers-Soeters (red.), Zutphens leergang, Zutphen 1964. - Josine W.L. Meyer, Oude vrienden en een veranderende wereld, 's-Graven- hage 1990. Zutphen 53 ssÉsteSE- Aegidius Timmerman in 1900. Olieverfschilderij door Jan Toorop. 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 21